Czechy. Najwięcej zakażeń koronawirusem od początku epidemii. Szpitale proszą o pomoc wojsko

Czechy zanotowały w piątek rekordowo dużą liczbę nowych zakażeń. Ponad 22 tys. przypadków i ponad 50 proc. wzrost względem poprzedniego tygodnia.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w sobotę, że poprzedniej doby wykryto 22 936 przypadków koronawirusa; o około 8,7 tys. więcej niż przed tygodniem i zarazem najwięcej od początku epidemii. Rośnie także liczba zgonów.

Według uaktualnionych danych w czwartek, po raz pierwszy od kwietnia, na Covid-19 zmarło ponad 100 osób. W sobotę rano ministerstwo poinformowało o kolejnych 52 zgonach. W ciągu dnia liczba ta będzie aktualizowana. Łącznie od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku w Czechach na Covid-19 zmarło ponad 32 tys. osób.

W szpitalach leczonych jest 4890 osób. 724 pacjentów jest w stanie ciężkim.

Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

Czechy. Wojsko pomaga w szpitalach

Niektóre szpitale odwołują planowane zabiegi, a o pomoc w opiece nad chorymi zwróciły się do wojska. Żołnierze pracują już w 24 szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej. W poniedziałek zaczną pomagać w 15 kolejnych placówkach.

Eksperci i politycy wzywają Czechów do szczepienia się. Liczba podanych dawek szczepionek przekroczyła 13 mln. W piątek zaszczepionych zostało ponad 56 tys. osób. Dwukrotnie zaszczepionych jest około 6,2 mln Czechow, czyli 58 proc. Trzecią dawkę przyjęło prawie 600 tys. osób. Władze prowadzą kampanię na rzecz szczepień, publikując drastyczne zdjęcia osób zmarłych na Covid-19 lub znajdujących się w ostatnim stadium choroby.

Lockdown w Czechach

Od poniedziałku w Czechach zostanie ograniczony dostęp do restauracji, hoteli, zakładów usługowych lub imprez masowych dla osób niezaszczepionych. Warunkiem wstępu będzie zaświadczenie o szczepieniach lub o przechorowanym Covid-19. Raz w tygodniu w szkołach i firmach będą testowani uczniowie i pracownicy. Premier Andrej Babisz zapowiedział w piątek, że Republika Czeska nie pójdzie za przykładem Austrii, gdzie wprowadzono lockdown i obowiązek szczepień.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: