Szwajcaria jako pierwszy kraj na świecie ustępuje miejsca w kolejce. Chodzi o podawanie szczepionek

Szwajcaria jako pierwsze państwo świata ustąpiła miejsca w kolejce po szczepionkę Moderny. Dzięki temu biedniejsze państwo wcześniej otrzyma zabezpieczenie przed COVID-19.

Szwajcaria jako pierwsze państwo na świecie odpowiedziała na wezwanie COVAX, czyli globalnego programu dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów rozwijających się, któremu patronuje WHO i zamieniła się miejscami w kolejce po szczepionki Moderny - ogłosił w środę Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Gavi.

Szczepionki przekazane programowi COVAX

Dzięki tej współpracy 1 milion dawek szczepionki Moderna, które pierwotnie planowano dostarczyć do Szwajcarii, zostanie udostępnionych programowi COVAX w czwartym kwartale 2021 roku. Następnie Szwajcaria zajmie miejsce COVAX w kolejce i otrzyma przeznaczone dla niej dawki w 2022 roku.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

- Z zadowoleniem przyjmuję to ważne zobowiązanie płynące ze Szwajcarii i danie przykładu, jak łatwo ustalać priorytety dostaw szczepionek dla uczestników COVAX - powiedział dr Seth Berkley, dyrektor generalny Gavi, który kieruje zamówieniami i dostawami preparatów na rzecz COVAX.

Europa zmaga się z falą COVIDNiezaszczepieni w Europie nie mają lekko. Ale nie w Polsce

COVAX dostarczył szczepionki do 144 krajów

- Pandemia wciąż znacząco wpływa na całe nasze życie, a zainaugurowana współpraca pokazuje, że istnieje szybki i pragmatyczny sposób, w jaki rządy mogą zapewnić uczestnikom programu COVAX w krajach o niższych dochodach dostęp do szczepionek przeciw COVID-19. Zachęcam inne rządy do podążania za tym przykładem i współpracy z COVAX oraz producentami preparatów w celu reorganizacji harmonogramów dostaw - dodał Berkley.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

COVAX dostarczył do tej pory ponad pół miliarda dawek szczepionek chroniących przed zakażeniem i powikłaniami infekcji koronawirusowej do 144 krajów. Pomimo początkowych trudności organizacyjnych, transport preparatów stale przyspiesza i przewiduje się wzrost tempa dostaw w 2022 roku.

Niemcy walczą z koronawirusem. Na zdjęciu punkt szczepień w Kolonii.Niemcy. Do pracy tylko z certyfikatem covidowym. Model "3G" wszedł w życie

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: