Polacy znów na potęgę umierają na COVID-19. Najgorzej w trzech województwach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 497 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19. To najwięcej w czwartej fali koronawirusa. Najwięcej osób - w przeliczeniu na milion mieszkańców - umiera na COVID-19 w województwach lubelskim, podlaskim i podkarpackim.
Zobacz wideo Jak przebiega IV fala COVID-19? Dr Szułdrzyński: Przesuwa się ona na zachód Polski

497 - o tylu kolejnych osobach zmarłych z powodu COVID-19 poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To największy dzienny przyrost w trakcie czwartej fali koronawirusa w Polsce. Średnia liczba zakażeń w ostatnich siedmiu dniach przekroczyła 300 dziennie i wynosi obecnie ok. 313.

Od początku listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci ponad 5 tys. osób z COVID-19 (dokładnie - 5183). Wiele wskazuje na to, że niestety listopad będzie pod względem liczby ofiar COVID-19 w Polsce najgorszy od kwietnia. W maju br. resort zdrowia odnotował niespełna 6,3 tys. śmierci covidowych i niestety jest bardzo możliwe, że ten wynik zostanie pobity.

  • Więcej o pandemii koronawirusa przeczytaj na Gazeta.pl

Próby latającej cysterny na bazie powietrznego traktora Tankowanie w powietrzu z latającego traktora

COVID-19 najbardziej zabija w trzech województwach

Do środy 24 listopada włącznie najwięcej osób w listopadzie COVID-19 zabił w województwie lubelskim (882), mazowieckim (737) oraz małopolskim, podlaskim i śląskim (kolejno 365, 355 i 343). Ale oczywiście warto na te dane spojrzeć przez pryzmat liczby ludności tych regionów. 

Obecnie COVID-19 najwięcej mieszkańców - w przeliczeniu na milion osób - zabiera województwom lubelskiemu i podlaskiego. Trudno się temu dziwić - to tam w pierwszej kolejności uderzyła czwarta fala koronawirusa, w dodatku należą one do najsłabiej wyszczepionych regionów kraju.

Warto jednak zwrócić uwagę na trzecie województwo w tym przykrym zestawieniu - podkarpackie. Patrząc na dane przypadków trudno mówić, aby było ono szczególnie silniej niż wiele innych regionów dotknięte nową falą zakażeń. Może być tak, że kolejna bolesna fala covidowych zgonów na Podkarpaciu to efekt słabego wyszczepienia. 

. Czwarta fala zostawia po sobie bolesny ślad. KE pokazuje znamienny wykres

Czeka nas kilkadziesiąt tysięcy covidowych zgonów

Jak wynika z najbardziej prawdopodobnego scenariusza prognozy instytutu IHME, który publikuje Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji, w okresie od 15 listopada 2021 r. do 1 marca 2022 r. w Polsce umrze kolejnych ok. 31 tys. osób z COVID-19. Liczba wszystkich oficjalnych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce dojdzie do 1 marca 2022 r. do 110 tys.

Co ważne, chodzi o oficjalne covidowe zgony. IHME szacuje, że łączna liczba ofiar COVID-19 - doliczając te spowodowane przez koronawirusa, ale które nie zostały w ten sposób zaraportowane - w okresie od 15 listopada br. do 1 marca 2022 r. może wynieść nawet 50 tys.

Według tej prognozy, z największą dzienną liczbą zgonów będziemy mieli do czynienia w przededniu okresu świątecznego. Może ona wówczas dość do nawet średnio 540 raportowanych dziennie śmierci.

Więcej o: