Holandia, Włochy, Francja - kolejne kraje zawieszają połączenia lotnicze z Afryką. Powodem wariant B.1.1.529

Nowy wariant koronawirusa z Botswany - B.1.1.529 - wzbudził zaniepokojenie, bo zdaniem naukowców może rozprzestrzeniasz się szybciej niż poprzednie. Po Wielkiej Brytanii połączenia z Afryką zawieszają kolejne kraje - m.in. Holandia, Japonia, Włochy i Francja.

Wariant koronawirusa z Botswany jest uznawany za potencjalnie bardziej niebezpieczny od obecnie znanych, wykryto go także w Hongkongu. W opinii ekspertów wariant B.1.1.529 może być bardziej zakaźny od poprzednich mutacji. Światowa Organizacja Zdrowia zwołała spotkanie poświęcone nowemu wariantowi patogenu.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Koronawirus z Botswany. Kolejne kraje blokują połączenia lotnicze

Wielka Brytania jako pierwsza zawiesiła połączenie z afrykańskimi krajami. Na czerwonej liście znalazły się:

  • RPA,
  • Namibia,
  • Lesotho,
  • Botswana,
  • Eswatini (dawniej: Swaziland),
  • Zimbabwe.

Te same kraje zablokowały już Japonia oraz Holandia. Z kolei Singapur, Włochy, Francja oraz Izrael do tej listy dodały Mozambik - podaje BBC.

Od soboty Czesi do kraju nie wpuszczą nikogo, kto przebywał w tych krajach dłużej niż 12 godzin.

Więcej na temat koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl 

Niemcy od piątku wieczorem pozwolą przekroczyć granicę samolotem z Południowej Afryki jedynie swoim obywatelom. 

Indie zaostrzają surowsze zasady testowania podróżujących do kraju z RPA, Botswany i Hongkongu.

Zawieszenie lotów z regionu rozważa również Komisja Europejska. Francuski minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że nowy wariant nie został jeszcze zdiagnozowany w Europie, ale wszystkie osoby, które w ostatnim czasie przybyły z południa Afryki, zostaną przetestowane i będą monitorowane. Premier Francji Jean Castex oświadczył, że w najbliższych godzinach będzie rozmawiał z przywódcami innych państw Unii Europejskiej o odpowiedzi na nowy wariant koronawirusa. 

Linie lotnicze tracą na wartości

Przemysł lotniczy to jedna z branż, które na pandemii koronawirusa ucierpiały najbardziej. Po ogłoszeniu zawieszenie połączeń lotniczych, akcje przewoźników samolotowych znowu zaczęły tracić na londyńskiej giełdzie - informuje BBC.

Najwięcej spadły akcje IAG, właścicieli British Airways, które potaniały o 10 proc. Niewiele mniej stracił produkujący silniki do samolotów Rolls-Royce, który spadł o 9,4 proc. Po 9 proc. straciły EasyJet oraz Whizz Air. 

Więcej o: