Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował po spotkaniu z szefami kół i klubów parlamentarnych, że w poniedziałek (29 listopada) do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym. Dotyczy on osób, które doświadczyły niepożądanych skutków szczepienia przeciwko COVID-19.
Wiceminister podkreślił, że osiągnięto ponadpartyjną zgodę w tej sprawie. Jak powiedział, wszyscy uznali, że osoby, które nadal wahają się, czy przyjąć szczepionkę, będą miały teraz pewność pomocy ze strony państwa w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych. Kraska poinformował również, że zgodnie z wymogiem klubów i kół parlamentarnych, ustawa będzie zawierała propozycje przepisów, dotyczące jedynie funduszu kompensacyjnego.
Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji epidemicznej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Projekt ustawy dotyczącej powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd w lipcu tego roku. Od tamtego momentu nie został jednak przedstawiony w Sejmie, chociaż w grudniu br. minie dokładnie rok od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień. Przepisy przewidują możliwość szybkiego uzyskania świadczenia pieniężnego przez osoby, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.
Przedstawiciele Sejmu zgodzili się także na wprowadzenie dobrowolnych i bezpłatnych testów na obecność koronawirusa dla osób, które mają w pracy duży kontakt z innymi ludźmi - czyli dla pracowników ochrony zdrowia, oświaty, administracji czy komunikacji miejskiej. Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza poinformowała, że testowanie nie będzie wiązało się z automatycznym kierowaniem na kwarantannę, jak to jest obecnie.
Kluby zgodziły się też na to, by pracownikom niemedycznym na oddziałach covidowych został przyznany, prawdopodobnie jednorazowy, dodatek pieniężny. Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że była to propozycja Ludowców i obiecał pochylić się nad postulatem wprowadzenia bonusów dla zaszczepionych.