Odszkodowania za powikłania po szczepieniu na COVID-19. Projekt funduszu kompensacyjnego trafi do Sejmu

Do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym dla osób, które doświadczyły niepożądanych skutków szczepienia przeciwko COVID-19. To jedno z ustaleń, jakie zapadły podczas spotkania zespołu roboczego w Sejmie, który ma wypracować sposoby walki z pandemią koronawirusa.
Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował po spotkaniu z szefami kół i klubów parlamentarnych, że w poniedziałek (29 listopada) do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym. Dotyczy on osób, które doświadczyły niepożądanych skutków szczepienia przeciwko COVID-19.

Czwarta fala na świecieŚwiat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

Szczepienia przeciw COVID-19. Kraska: Osiągnięto zgodę ws. funduszu kompensacyjnego

Wiceminister podkreślił, że osiągnięto ponadpartyjną zgodę w tej sprawie. Jak powiedział, wszyscy uznali, że osoby, które nadal wahają się, czy przyjąć szczepionkę, będą miały teraz pewność pomocy ze strony państwa w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych. Kraska poinformował również, że zgodnie z wymogiem klubów i kół parlamentarnych, ustawa będzie zawierała propozycje przepisów, dotyczące jedynie funduszu kompensacyjnego.

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji epidemicznej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pacjent podłączony do ECMOPoznań. 41-latek walczy o życie. Lekarze z apelem: Zanim odradzicie szczepienie...

Fundusz kompensacyjny dla osób, które doświadczyły NOP-ów

Projekt ustawy dotyczącej powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd w lipcu tego roku. Od tamtego momentu nie został jednak przedstawiony w Sejmie, chociaż w grudniu br. minie dokładnie rok od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień. Przepisy przewidują możliwość szybkiego uzyskania świadczenia pieniężnego przez osoby, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Przedstawiciele Sejmu zgodzili się także na wprowadzenie dobrowolnych i bezpłatnych testów na obecność koronawirusa dla osób, które mają w pracy duży kontakt z innymi ludźmi - czyli dla pracowników ochrony zdrowia, oświaty, administracji czy komunikacji miejskiej. Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza poinformowała, że testowanie nie będzie wiązało się z automatycznym kierowaniem na kwarantannę, jak to jest obecnie. 

Kluby zgodziły się też na to, by pracownikom niemedycznym na oddziałach covidowych został przyznany, prawdopodobnie jednorazowy, dodatek pieniężny. Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że była to propozycja Ludowców i obiecał pochylić się nad postulatem wprowadzenia bonusów dla zaszczepionych.

Więcej o: