NFZ zmienia finansowanie szpitali tymczasowych i transportu sanitarnego

NFZ zmienił finansowanie szpitali tymczasowych i transportu sanitarnego w związku ze zwalczaniem COVID-19 - wynika ze znowelizowanego zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie zasad rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zmiana wycen dotyczy transportu sanitarnego wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, jak również finansowania szpitali tymczasowych.

Zgodnie z wprowadzoną zmianą, od 1 grudnia 2021 r. opłata ryczałtowa za gotowość do transportu sanitarnego realizowanego przez jedną osobę wynosi 1434 zł, a przez zespół co najmniej dwuosobowy – 2373 zł. Z kolei opłata za transport sanitarny realizowany przez jedną osobę to kwota 191 zł, a przez zespół co najmniej dwuosobowy - 324 zł.

Finansowanie szpitali tymczasowych od 1 listopada 2021 r. odbywa się z wykorzystaniem nowopowstałych produktów rozliczeniowych. Są to kolejno: opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym w wysokości 1667,79 zł i hospitalizacja związana z leczeniem COVID-19 w szpitalu tymczasowym - 2428 zł.

Kolejka do lekarza. Zdjęcie ilustracyjne300 mln zł nie zmniejszyło kolejek do lekarza. "Brakuje 68 tys. specjalistów"

NFZ zmienił wyceny za szpitale tymczasowe

NFZ podkreślił, że nowe zasady rozliczeniowe opierają się na dwóch podstawowych produktach rozliczeniowych: za gotowość (za dostępne moduły), i za hospitalizacje z pobytem dobowym pacjenta, przyjmując założenie uruchomienia od razu dwóch modułów 28-łóżkowych z wymaganą liczbą personelu medycznego. "Powstanie kolejnego modułu uzależnione jest od zajętości liczby łóżek" - podkreślił fundusz.

Jeśli chodzi o finansowanie szpitala, który pozostaje w gotowości, to opłata ryczałtowa naliczona jest za moduł obejmujący nie więcej niż 56 łóżek, a gdy co najmniej 48 z tych łóżek jest już zajętych, to opłata ryczałtowa jest naliczana za moduł kolejny, nie więcej niż 28 łóżek, o ile tyle jest dostępnych.

Jak zaznaczył fundusz, w przypadku spadku obłożenia liczby łóżek w uruchomionych modułach ich finansowanie odbywa się jeszcze przez 14 dni gotowości, pod warunkiem zapewnienia pełnej wymaganej obsady kadrowej.

Oddział covidowy w szpitalu MSWiA w WarszawieNaukowiec: Do szpitali trafiają już zaszczepieni, trzecia dawka konieczna

Ponadto NFZ przekazał, że zgodnie z analizą dokonaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (OAiIT) szacowany miesięczny koszt funkcjonowania 28-łóżkowego modułu szpitala tymczasowego wynosi 1,8 mln zł, przy założeniu, że zajęte są 24 łóżka (85 proc.).

Dodatkowo, w zarządzeniu zmieniono wartość produktu rozliczeniowego dotyczącego pobytu pacjenta w szpitalu, związanego z leczeniem COVID-19 w OAiIT na 1,16 zł. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała/ tor/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa
Więcej o: