Czechy też wprowadzają obowiązek szczepień. Wejdzie w życie, chyba że nowy premier powie "nie"

Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w Czechach obejmie także osoby powyżej 60. roku życia. Ustępujący minister zdrowia, Adam Vojtiech, zapowiedział, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane w przyszłym tygodniu. Wciąż może je jednak podważyć nowy rząd Petra Fiali.

Obowiązek szczepień w Czechach ma wejść w życie w marcu przyszłego roku i objąć wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, a także lekarzy i pozostały personel medyczny, ze studentami medycyny włącznie. Szczepić się będą musieli również pracownicy domów opieki, pracownicy służb sanitarnych, policjanci, żołnierze, strażnicy miejscy i strażacy, w tym także ochotnicy.

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Czechy. Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych i seniorów. Rząd Fiali go podważy?

Wydane przez obecne kierownictwo resortu zdrowia rozporządzenie wciąż jednak będzie mógł zmienić lub unieważnić przyszły rząd Petra Fiali. Vlastimil Valek, kandydat na ministra zdrowia w nowym gabinecie, opowiada się przeciwko obowiązkowi szczepień dla seniorów. Jego zdanie podziela Czeskie Towarzystwo Wakcynologii. Według jego przedstawicieli powinno się postawić na kampanię promującą przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki.

Dotąd w Czechach zamieszkiwanych przez ok. 10,7 mln osób przeciwko COVID-19 zaszczepiło się w pełni 60 procent populacji. Dawkę przypominającą otrzymało niecałe 9 procent wszystkich mieszkańców kraju.

Petr Fiala to to 13. szef rządu w historii niezależnej Republiki Czeskiej - jest liderem Obywatelskiej Partii Demokratycznej i zwycięskiej w październikowych wyborach koalicji SPOLU. W zeszłą niedzielę na premiera mianował go prezydent Milosz Zeman, jednocześnie rozpoczęły się też rozmowy z kandydatami na nowych ministrów. Liczący osiemnastu członków gabinet Fiali mają tworzyć między innymi: minister spraw wewnętrznych i wicepremier Vit Rakuszan, minister finansów Zbyniek Stanjura i minister zdrowia Vlastimil Valek. Ministerstwo obrony ma objąć mająca polskie korzenie Jana Czernochova.

"Polityczny uczeń Orbana". W Czechach rozmowy o składzie nowego gabinetu

Według czeskich mediów prezydent może nie zgodzić się na mianowanie ministrem spraw zagranicznych Jana Lipavskiego z Partii Piratów. Ma to mieć związek z różnicą poglądów na temat polityki wobec Rosji i Chin (Zeman jest uznawany za bardzo prorosyjskiego i prochińskiego polityka). 

Fiala słynie z eurosceptycznych poglądów, mówi się o nim jako o "politycznym uczniu Orbana". Polityk w swojej książce z 2019 roku krytykował Unię Europejską i cytował europosła PiS Ryszarda Legutkę oraz Viktora Orbana. Jest też sojusznikiem PiS - w 2019 roku jako przewodniczący ODS cieszył się ze zwycięstwa partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach "Z zadowoleniem przyjmuję wyniki polskich wyborów parlamentarnych, w tym wysoką frekwencję, co potwierdza mocny mandat zwycięskiego Prawa i Sprawiedliwości" - opisywało OKO.Press.

Rząd odchodzącego premiera Andreja Babisza podał się do dymisji 11 listopada. Czeski premier poinformował, że jego ugrupowanie przechodzi do opozycji. Mniejszościowy rząd Babisza będzie jednak pełnił obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu.

Więcej o: