Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. O czym muszą pamiętać podróżni?

W Wielkiej Brytanii zostało potwierdzonych 336 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Eksperci twierdzą jednak, że jest ich znacznie więcej, niż mówią oficjalne dane. Brytyjczycy, aby spowolnić rozwój pandemii, wprowadzają zaostrzone zasady podróżowania do Zjednoczonego Królestwa. Nowe restrykcje obowiązują od wtorku 7 grudnia.
Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

W Wielkiej Brytanii potwierdzono 336 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa, z czego 261 w Anglii, 71 - w Szkocji, a cztery - w Walii. Biorąc pod uwagę potencjał wariantu omikron do szybkiego rozprzestrzeniania się oraz fakt, że jego potwierdzenie zajmuje od pięciu do siedmiu dni, eksperci podejrzewają, że oficjalne statystyki nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, a omikron jest powszechniejszy, niż może się wydawać. W celu spowolnienia jego napływu od wtorku 7 grudnia obowiązują nowe zasady przybywania do Zjednoczonego Królestwa.

- Jak w przypadku poprzednich nowych wariantów, mocna ochrona granicy w kombinacji ze stworzoną przez nas możliwością sekwencjonowania genomu dają nam największe może szanse reagowania na nowe mutacje - tłumaczy minister zdrowia Sajid Javid.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Koronawirus. Zaostrzone zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii 

Każdy przyjeżdżający do Wielkiej Brytani od wtorku 7 grudnia (od godziny 4.00), musi pokazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Wynik nie może być starszy niż dwa dni. Przed podróżą trzeba wypełnić formularz lokacyjny (tzw. passenger locator form), do którego należy wpisać numer kolejnego testu, który trzeba wykupić. Bez tego nie zostaniemy wpuszczeni na pokład.

Dzień przybycia to dzień zero - wykorzystujemy go, by dotrzeć na przykład do hotelu. Pierwszego dnia pobytu w kraju rozpoczyna się izolacja. Najpóźniej w drugim dniu trzeba wykonać wykupiony wcześniej test PCR - ten, który zamówiliśmy przed wylotem i którego numer wpisaliśmy do formularza lokacyjnego. Negatywny wynik zwalnia z kwarantanny. Test PCR może przyjść do nas pocztą. To zwykle wersja tańsza. Próbkę odsyłamy, wrzucając ją do jednej z priorytetowych skrzynek pocztowych, ale jest też opcja, by w dniu zero stawić się na badanie osobiście. Za dopłatą wynik przyjdzie jeszcze tego samego dnia.

Warto zaznaczyć, że wprowadzone obostrzenia sanitarne dotyczą osób zaszczepionych. Osoby niezaszczepione nadal obowiązują surowsze restrykcje: obowiązkowa kwarantanna i dodatkowy test PCR, który trzeba zrobić w dniu ósmym.

Więcej o: