Wielka Brytania. Poziom zagrożenia koronawirusowego podniesiono do czwartego

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii został podniesiony do czwartego w pięciostopniowej skali - poinformowano w niedzielę.

Poziom czwarty oznacza, że koronawirus jest w powszechnym obiegu, zaś poziom transmisji wirusa jest wysoki lub rośnie wykładniczo, w związku z tym należy utrzymać zasady dystansu społecznego. Również poziom trzeci oznacza, że wirus jest w powszechnym obiegu, ale nie ma w definicji stwierdzenia o wysokim lub wykładniczym poziomie transmisji i pozwala na stopniowe rozluźnianie dystansu społecznego.

Więcej informacji o epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Wielka Brytania. Omikron "stwarza dodatkowe i szybko rosnące zagrożenie"

"Transmisja COVID-19 jest już wysoka lokalnie, głównie nadal napędzana przez deltę, ale pojawienie się omikronu stwarza dodatkowe i szybko rosnące zagrożenie dla społeczeństwa i służby zdrowia. Wstępne dowody wskazują, że omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta i ochrona zapewniana przez szczepionki przed objawową chorobą wywołaną przez omikron jest niższa. Dane dotyczące ciężkości choroby będą jaśniejsze w nadchodzących tygodniach, ale już teraz zdarzają się hospitalizacje z powodu omikronu i prawdopodobnie będą one szybko wzrastać" - napisali we wspólnym oświadczeniu naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Trzeci poziom zagrożenia koronawirusowego w Wielkiej Brytanii obowiązywał od maja, zaś od momentu wprowadzenia systemu zagrożenie nigdy nie zostało jeszcze obniżone poniżej poziomu trzeciego.

W niedzielę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) podała, że w stosunku do soboty liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła o 1239 i w całym kraju jest ich już 3137. To zdecydowanie największy dobowy wzrost do tej pory - prawie dwa razy większy niż był w sobotę.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: