Niemcy. Opaski na rękę pozwolą na swobodniejsze zakupy. Mają ograniczyć sprawdzanie szczepienia

Ze względu na obowiązującą w Niemczech zasadę 2G (wstęp tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców po COVID-19) sklepy skarżą się na duże straty w przedświątecznej sprzedaży. W Berlinie i Brandenburgii opaski na ręce dla klientów mają ułatwić zakupy przed Bożym Narodzeniem.

Sprzedawcy w Berlinie i Brandenburgii chcą w okresie przedświątecznym ułatwić zakupy w warunkach obowiązywania 2G. Ma to być możliwe dzięki tzw. rozporządzeniu o opaskach (Baendchen-Regelung) -  potwierdził w niedzielę dyrektor zarządzający Berlińsko-Brandenburskiego Zrzeszenia Handlu Nils Busch-Petersen w rozmowie z portalem rbb24.

Zobacz wideo Ta profilerka jest doskonała w swojej pracy. Wykorzystuje w niej traumę z dzieciństwa

Niemcy chcą "opasek pandemicznych" w sklepach

Zgodnie z rozporządzeniem klienci np. w centrach handlowych otrzymają opaskę na rękę, która będzie codziennie aktualizowana podczas kontroli przy wejściu, a następnie będą mogli wejść do kolejnych sklepów bez konieczności ponownego okazywania karty szczepień. Zrzeszenie branżowe nawiązało współpracę z przedsiębiorcami, wydziałem zdrowia Senatu Berlina oraz Ministerstwem Zdrowia Brandenburgii.

Niewykluczone, że opaski będą rozdawane w Berlinie i Brandenburgii przed sklepami na handlowych ulicach i deptakach takich jak Wilmersdorfer Strasse w Berlinie czy Brandenburger Strasse w Poczdamie. Detaliści mogą jednak swobodnie decydować, czy chcą przyjąć rozporządzenie w sprawie opaski, nie ma też wiążącej daty jego wdrożenia. Pierwsze centra handlowe w Berlinie, takie jak Arkaden przy Schoenhauser Allee i Rathaus-Center w Pankow, już zastosowały to rozporządzenie - informuje portal.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

- Z naszej strony nie ma żadnych zastrzeżeń. Pozwala na to rozporządzenie berlińskie - powiedział w niedzielę rzecznik administracji sanitarnej. W Berlinie do większości sklepów mają dostęp tylko osoby zaszczepione i wyleczone. Negatywny wynik testu nie jest już wystarczający. Z rozporządzenia wyłączone są m.in. supermarkety, drogerie i apteki.

Przepisy 2G ograniczają ruch w niemieckich sklepach

- Mamy nadzieję, że możemy ożywić niezwykle spowolniony biznes świąteczny i ulżyć pracownikom sklepów - powiedział rbb24 Busch-Petersen. Według stowarzyszenia branżowego przepisy 2G drastycznie ograniczają świąteczny biznes na ulicach handlowych i w centrach handlowych.

Według ostatniego ogólnokrajowego badania sprzedawcy detaliczni mieli w zeszłym tygodniu o jedną trzecią mniejsze obroty niż w tym samym okresie przed kryzysem. Spadek sprzedaży jest szczególnie widoczny w przypadku zabawek i odzieży. Z drugiej strony, sytuacja w handlu internetowym wygląda pozytywnie - informuje portal.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: