Niedzielski: "Będzie obowiązek szczepień dla medyków". Mówił też o nauczycielach

- Będzie wprowadzony obowiązek szczepień dla medyków, albo w przyszłym tygodniu, albo w tygodniu poświątecznym - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski w Polsat News. W sprawie obowiązku szczepień dla nauczycieli szef resortu zdrowia dyskutuje z minister edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Niedzielski w Polsat News nieco "kręcił", ale ostatecznie stwierdził, że "zrobimy prawdopodobnie tak, że będzie obowiązek szczepienia dla nauczycieli".
Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia? Prof. Wiącek: Tak, w stanie klęski żywiołowej
Będzie wprowadzony obowiązek szczepień dla medyków, albo w przyszłym tygodniu, albo w tygodniu poświątecznym. Czekam na stanowisko samorządów zawodowych. Mam deklaracje ze strony liderów czy przewodniczących, że w przyszłym tygodniu będzie takie wspólne stanowisko

- powiedział w piątek w rozmowie z Polsat News Adam Niedzielski, minister zdrowia. Obowiązek szczepień ma zostać wprowadzony mocą rozporządzenia.

Minister zdrowia dodawał, że medycy są "absolutnie na tak" względem obowiązku szczepień.

Te głosy [na "nie" - red.], które państwo słyszą, to są głosy mniejszości. Oczywiście są krzykliwe, ale nie są dominujące

- mówił Niedzielski. Przekonywał, że obowiązkowych szczepień dla medyków oczekują też pacjenci.

Tłumy na lotnisku Chopina w Warszawie Tłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

  • Więcej o szczepieniach przeciw COVID-19 przeczytaj na Gazeta.pl

Obowiązkowe szczepienia dla innych grup? Niedzielski boi się protestów

Szef resortu zdrowia był także pytany o obowiązek szczepień dla nauczycieli czy wojska. Tłumaczył, że musi brać pod uwagę nie tylko "epidemiczny, merytoryczny punkt widzenia", ale także przedstawiać rozwiązania "możliwe do wdrożenia, czyli takie, które nie będą kontrskuteczne, np. wyprowadzały ludzi na ulice". 

Niedzielski zdradził jednak, że prowadzi dyskusje z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem odnośnie obowiązku szczepień nauczycieli. 

Jedynym argumentem który nas różni jest spojrzenie na to, o ile wprowadzenie tego obowiązku może zagrozić stabilności nauki

- mówił minister zdrowia. Zapowiedział, że dał sobie i Czarnkowi czas do końca roku na wypracowanie rozwiązania, które będzie "w zdecydowanie większym stopniu egzekwowało obowiązek szczepień", ale jednocześnie "nie doprowadzi do zagrożenia ciągłości nauki".

Zrobimy prawdopodobnie tak, że to będzie obowiązek szczepienia dla nauczycieli, który będzie równocześnie oznaczał, że przy kontynuacji zatrudnienia pracodawca będzie miał prawo, a nie obowiązek, uwzględnić to przy dalszej formule zatrudnienia albo przesunąć do innych obowiązków

- mówił Niedzielski.

Kilka dni temu Czarnek wyliczał, że obowiązek szczepień dla nauczycieli skończyłby się 60-70 tys. wakatów w szkołach. - Nie stać nas na to - powiedział minister edukacji i nauki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej Niedzielski o projekcie weryfikowania szczepień. "Nie ma przymusu"

Niedzielski chciałby obowiązku szczepień dla trzech grup zawodowych

Na konferencji prasowej 7 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jego resort będzie chciał od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. 

Po wystąpieniu szefa resortu zdrowia wiceminister Waldemar Kraska mówił jednak, że obowiązek szczepień dla przedstawicieli tych trzech zawodów nie jest pewny i definitywny. Przekonywał, że choć prace są zaawansowane, to nie ma jeszcze "konkretnych decyzji". W podobnym tonie wyrażał się rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, który powiedział, że zmiany w tej kwestii są "rozważane". 

Więcej o: