Wielka Brytania: liczba zakażeń wariantem omikron wzrosła o 12 tys.

O 12 133 zwiększyła się w Wielkiej Brytanii liczba potwierdzonych przypadków wariantu omikron i łącznie jest ich już 37,1 tys. - podała w niedzielę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). Ale rekordowa jest także liczba podanych szczepionek przeciw Covid-19.
Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

To najwyższy do tej pory wzrost wykrytych przypadków wariantu omikron i drugi dzień z rzędu, gdy przekracza on 10 tys.

Wielka Brytania. Omikronu coraz więcej. Koronawirus się rozpędza, ale zgonów mniej

Ale i rząd, i eksperci nie mają wątpliwości, że prawdziwa liczba jest znacznie większa - w sobotę doradzająca rządowi Naukowa Rada Doradcza ds. Sytuacji Kryzysowych (SAGE) sugerowała, że zakażeń omikronem może być nawet 10 razy więcej niż pokazują statystyki.

Więcej na temat pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Jeśli chodzi o wszystkie warianty koronawirusa, to w ciągu ostatniej doby wykryto ich 82,9 tys., co jest spadkiem w stosunku do rekordowych poprzednich dni, który jednak wynika zapewne z weekendu. Łącznie w ostatnich siedmiu dniach potwierdzono 547,6 tys. infekcji, aż o 52 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu dniach, a od początku pandemii już 11,36 mln.

Szczepionki przeciw COVID-19 - sobotni rekord

W ciągu ostatniej doby stwierdzono też 45 zgonów z powodu Covid-19. To mniej o siedem w porównaniu z bilansem z poprzedniej niedzieli, a łączna statystyka za ostatnie siedem dni - 780 - jest niższa od tej z poprzednich siedmiu o 6,5 proc. Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii z powodu COVID-19 zmarło już 147 218 osób.

Dobrą wiadomością są natomiast postępy w podawaniu szczepionki przeciw COVID-19. W sobotę podano prawie 987 tys. dawek, z czego 904,6 tys. to dawki przypominające, co jest absolutnym rekordem. Dawkę przypominającą dostało już 28 mln osób, czyli 48,8 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: