Niemcy. Od 28 grudnia nowe obostrzenia. Ograniczenia także dla zaszczepionych i wyleczonych z Covid-19

Kanclerz Olaf Scholz ogłosił we wtorek na konferencji prasowej w Berlinie decyzje, które zapadły podczas jego spotkania z premierami krajów związkowych. Od 28 grudnia obowiązywać będą surowsze ograniczenia w kontaktach nie tylko osób nieszczepionych, ale także dla osób zaszczepionych i wyleczonych po Covid-19.

Od 28 grudnia prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (dzieci w wieku 14 lat i młodsze nie są wliczane).

Ponadto od przyszłego tygodnia mają być zamknięte wszystkie kluby i dyskoteki w całym kraju. Duże imprezy ponadregionalne, na przykład sportowe powinny odbywać się bez udziału publiczności.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Niemcy. Olaf Scholz: Koronawirus nie robi sobie przerwy świątecznej

"Mogę zrozumieć każdego, kto nie chce więcej słyszeć o nowych wariantach koronawirusa" - mówił Scholz w kontekście wariantu omikron - "ale nie możemy zamykać oczu na falę, która ma się przed nami pojawić. Nawet ci, którzy zostali dwukrotnie zaszczepieni i ci, którzy wyzdrowieli, są narażeni na wysokie ryzyko zakażenia".

Więcej informacji epidemii koronawirusa na świecie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kanclerz podkreślił, że "koronawirus nie robi sobie przerwy świątecznej".

"Stanowcze żądania RKI nie zostały zrealizowane" - zauważają niemieckie media, przypominając wydane również we wtorek zalecenia Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), postulujące "maksymalne ograniczenie kontaktów" w związku z rozprzestrzenianiem się w kraju wariantu omikron koronawirusa, które powinny zacząć obowiązywać "natychmiast".

Niemcy: 27 mln obywateli przyjęło szczepienia przypominające przeciw Covid-19

Co najmniej 27,1 mln osób w Niemczech otrzymało już szczepionkę przypominającą przeciwko Covid-19 - wynika z danych niemieckiego Ministerstwa Zdrowia, przytoczonych we wtrorek przez telewizję ARD. Ponad 58 mln obywateli jest w pełni zaszczepionych.

W szczepieniach przypominających największy postęp odnotowano w grupie wiekowej 60+: co druga osoba została zaszczepiona - 13,2 mln osób. Wśród osób w wieku od 18 do 59 lat liczba ta wynosi 13,6 mln, to 30,1 proc. w tej grupie wiekowej.

. Europoseł PiS liczy inflację "po swojemu". Jak mu to wyszło?! [MÓWIMY SPRAWDZAM]

Co najmniej 58,5 mln osób zostało zaszczepionych dwukrotnie lub otrzymało pojedynczą szczepionkę firmy Johnson & Johnson. Stanowi to 70,4 proc. całej populacji. Wśród młodych ludzi w pełni zaszczepionych jest 2,3 mln osób, a 171 tys. otrzymało szczepionkę przypominającą.

Po raz pierwszy w statystykach szczepień oddzielnie uwzględniono dzieci w wieku od 5 do 11 lat: 174,8 tys. z nich zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Instytut Roberta Kocha zakłada, że rzeczywisty wskaźnik szczepień może być do pięciu punktów procentowych wyższy.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)/bml/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Test na COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Pierwsza w Polsce osoba zakażona omikronem już zdrowa

Więcej o: