Świąteczne zakupy. Ruch o jedną czwartą większy niż rok temu. "Obostrzenia już nie robią wrażenia"

Na świąteczne zakupy Polacy ruszyli do galerii handlowych i dyskontów. Z danych firmy Selectivv oraz GUS-u wynika, że w grudniu w centrach handlowych ruch jest o jedną czwartą większy niż przed rokiem. - Obostrzenia nie robią już wrażenia, podobnie jak możliwość zakażenia. Może być to efekt szczepień i poczucia bezpieczeństwa - mówi Aleksander Luchowski, prezes Selectivv.
Zobacz wideo Tadeusz Cymański gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (21.12)

Świąteczne zakupy to nie tylko prezenty, ale również produkty spożywcze. Przed Bożym Narodzeniem Polacy zwykle zostawiają w sklepach dużo pieniędzy, ale z danych firmy Selectivv, które opisuje "Rzeczpospolita", wynika, że w 2021 r. 26 proc. Polaków wyda na święta Bożego Narodzenia więcej niż w zeszłym roku. 

Dziennik powołuje się również na dane GUS-u i zauważa, że w listopadzie w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna wzrosła o 12,1 proc. w cenach stałych, a w cenach bieżących o 21,2 proc. 

Świąteczne zakupy w centrach handlowych i dyskontach

W pierwszej połowie grudnia 23,8 proc. więcej osób wybrało się na zakupy do centrów handlowych, niż w analogicznym okresie zeszłego roku - wynika z firmy Selectivv. "Rzeczpospolita" zaznacza, że rośnie największy kanał handlu spożywczego, czyli dyskonty, tylko markety budowlane odnotowały spadek liczby klientów - o 3,3 proc.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Polacy ruszyli do galerii. Ani obostrzenia, ani wzrost cen tego nie zahamowały

- Mimo kolejnej fali pandemii Polacy ruszyli do galerii handlowych. Tak znaczący wzrost może wskazywać na to, że obostrzenia nie robią już wrażenia, podobnie jak możliwość zakażenia. Może być to efekt szczepień i poczucia bezpieczeństwa - stwierdził, cytowany przez "Rzeczpospolitą", Aleksander Luchowski, prezes firmy Selectivv. - Także wzrost cen nie zahamował tego trendu. Obserwujemy co roku wzrost liczby osób, które odwiedzają galerie handlowe, jednak tegoroczny wzrost nas bardzo zaskoczył - dodał.

Więcej o: