Francja. Minister zdrowia ostrzega: Jeszcze w grudniu 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie

To pewne, że jeszcze w tym roku we Francji wykrywanych będzie 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie - podkreślił w środę minister zdrowia Olivier Veran, jako powód wskazując wysoką zakaźność nowego wariantu koronawirusa omikron. Według rządowych prognoz omikron stanie się dominujący w kraju między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.
Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

- Do końca grudnia najprawdopodobniej przekroczymy 100 tys. zakażeń dziennie. To są liczby, na które wskazują nasze modele prognoz - oświadczył szef resortu w wywiadzie dla stacji BFMTV-RMC. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia opublikowanych we wtorek 21 grudnia wieczorem w ciągu ostatniej doby zarejestrowano we Francji niemal 73 tys. nowych zakażeń, a średnia tygodniowa liczba infekcji wynosi prawie 55 tys.

Francja. Omikron odpowiada za około 20 proc. wszystkich zakażeń COVID-19

Obecnie omikron odpowiada za około 20 proc. wszystkich zakażeń we Francji, ale "w regionie stołecznym Ile-de-France bez wątpienia poziom ten wynosi 30-35 proc." - powiedział Veran. Nowy wariant stanie się dominujący w okresie pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem - dodał.

- Jedno jest pewne, [omikron] jest bardzo zakaźny i będzie on na tyle powszechny, że nie oszczędzi żadnego kraju - ostrzegł szef resortu. Tymczasem, "pomimo swojej powszechności nowy wariant nie powoduje fali hospitalizacji, co oznacza, [...] że szczepienia działają na omikron" - ocenił.

Jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 we Francji przyjęło dotąd 78 proc. populacji, a w pełni zaszczepionych jest 73 proc. mieszkańców. Dawkę przypominającą przyjęło dotąd, według tych samych danych, ponad 27 proc. francuskiego społeczeństwa.

Więcej informacji na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koronawirus we Francji. Nadchodzi obowiązek posiadania paszportu szczepionkowego

Rzecznik rządu Francji Gabriel Attal poinformował we wtorek, że w pierwszej połowie stycznia przyjęta zostanie ustawa w sprawie obowiązku posiadania paszportu szczepionkowego. Attal ostrzegł, że kolejna fala pandemii będzie bardzo groźna, a omikron rozprzestrzenia się szczególnie szybko w regionie paryskim.

Rzecznik wyjaśnił, że w odróżnieniu od wielu innych państw europejskich Francja nie wprowadzi kolejnych restrykcji pandemicznych i będzie walczyć z kolejną falą zakażeń za pomocą szczepień i masowych testów na koronawirusa. Już w sobotę minister zdrowia Francji Olivier Veran powiedział, że rząd planuje wprowadzenie obowiązku posiadania paszportu szczepionkowego, który miałby zastąpić paszport covidowy i być świadectwem pełnego zaszczepienia. Na razie we Francji można przebywać w miejscach publicznych na podstawie zaświadczenia o negatywnym teście na koronawirusa - przypomina Reuters.

W ubiegłym tygodniu premier Francji Jean Castex ostrzegł, że na początku 2022 roku omikron stanie się w kraju dominującym wariantem koronawirusa. Na początku grudnia Veran ocenił, że obecna fala zakażeń koronawirusem osiągnie szczyt pod koniec stycznia przyszłego roku.

(PAP) Autorzy: ska/ akl/ fit/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: