USA. Kolejny doustny lek przeciw COVID-19 zatwierdzony przez FDA. To już drugi w ciągu dwóch dni

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w czwartek do stosowania w trybie nadzwyczajnym pigułkę przeciwwirusową firmy Merck&Co przy leczeniu COVID-19 u dorosłych pacjentów z grup wysokiego ryzyka. To drugie tego typu lekarstwo, zatwierdzone przez FDA w ciągu dwóch dni.
Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

Lek firmy Merck w badaniu klinicznym, przeprowadzonym na osobach obarczonych wysokim ryzykiem na wczesnym etapie choroby, wykazał zmniejszenie liczby hospitalizacji i zgonów o około 30 proc. Przeznaczony jest do leczenia łagodnego do umiarkowanego przebiegu COVID-19 u dorosłych, u których występuje ryzyko ciężkiej choroby i dla których alternatywne metody leczenia nie są dostępne lub klinicznie nieodpowiednie.

FDA zatwierdziła drugi doustny lek przeciw COVID-19

W środę FDA dopuściła w trybie nadzwyczajnym do użytku Paxlovid, opracowany przez koncern Pfizer lek przeciwko COVID-19. Został on dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby i nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych czy jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki.

Zdaniem FDA zarówno tabletki Merck jak i Pfizera mogą być obiecującymi narzędziami dla osób chorych na COVID-19, zwłaszcza w obliczu szybko rozprzestrzeniającego się wariantu omikron, który obecnie dominuje w Stanach Zjednoczonych.

- Ten lek jest również niezwykle łatwy w użyciu - powiedział Nick Kartsonis, wiceprezes Merck ds. badań klinicznych nad chorobami zakaźnymi. -Nie wymaga żadnego drugiego leku, aby zwiększyć jego skuteczność, i można go podawać różnym specjalnym grupom pacjentów, w tym osobom, które mają poważne problemy z czynnością wątroby lub nerek. Nie trzeba przy tym martwić się o współdziałanie z towarzyszącymi lekami - dodał.

Więcej informacji na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

FDA zatwierdziła drugi doustny lek przeciw COVID-19. Lek będzie dostępny dla osób powyżej 18 roku życia

Kartsonis podkreślił, że lek pomaga zapobiegać replikacji wirusa i powinien być skuteczny przeciwko każdemu wariantowi, w tym omikronowi. FDA wyjaśniła, że lek firmy Merck nie jest dopuszczony do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat, ponieważ jego składniki mogą wpływać na wzrost kości i chrząstki. Pigułka nie jest także zalecana do stosowania w czasie ciąży.

Lek ma być przyjmowany dwa razy dziennie - cztery tabletki za każdym razem, przez pięć dni, co daje pełny cykl leczenia 40 tabletkami. Według firmy Merck rząd USA złożył zamówienie na trzy miliony tabletek.

(PAP) Autorzy: zm/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: