Włochy wprowadzają obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Najwięcej zakażeń od początku pandemii

We Włoszech wprowadzono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. To jeden z zapisów wydanego w czwartek przez rząd przedświątecznego dekretu zaostrzającego walkę z pandemią COVID-19 w związku z błyskawicznym szerzeniem się wariantu omikron koronawirusa.
Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

W czwartek 23 grudnia rząd Włoch wprowadził dekret zaostrzający walkę z pandemią COVID-19. Dekret został wydany w dniu, gdy we Włoszech odnotowano największą liczbę dobowych zakażeń od początku pandemii - ponad 44 tysiące.

Włochy wprowadzają obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Wymóg noszenia maseczek na zewnątrz ma obowiązywać do końca stycznia 2022 roku. Ponadto w środkach transportu oraz w kinach, teatrach, salach koncertowych, na imprezach sportowych wszyscy muszą mieć maseczki typu FFP2. Dodatkowo wprowadzony też został zakaz jedzenia i picia w kinach, teatrach i w obiektach sportowych.

Do końca stycznia zabroniona będzie organizacja wszelkich masowych imprez, wydarzeń i koncertów pod gołym niebem. Tym samym nie będzie można zorganizować żadnych imprez sylwestrowych na placach. Również do końca stycznia zamknięte będą dyskoteki i wszelkie sale taneczne.

Więcej informacji na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Włochy. Zmiany w ważności przepustek covidowych

W rządowym dekrecie zapisano, że od 1 lutego ważność przepustki covidowej, czyli Green Pass, zostanie skrócona z dziewięciu do sześciu miesięcy. Wzmocniona przepustka covidowa, czyli Super Green Pass, wystawiana tylko osobom zaszczepionym i wyleczonym z COVID-19, wymagana będzie w barach i restauracjach. Ci, którzy będą mieć tylko negatywny wynik testu, nie wypiją kawy przy barze - dla nich przeznaczone będą tylko stoliki na zewnątrz.

Super Green Pass wymagany będzie w siłowniach, na basenach, w muzeach i galeriach oraz w placówkach kulturalnych, w parkach rozrywki, salonach gry.

Na konferencji prasowej szef naukowo-technicznego komitetu doradców rządu Włoch profesor Franco Locatelli podkreślił, że wariant omikron jest pięć razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie. Ponowił apel o szczepienie się przeciwko COVID-19.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP) / sw/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: