Nowe obostrzenia w Polsce - aktualizacja rozporządzenia. Zmiany w ruchu lotniczym do 10 stycznia [LISTA]

W Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie "w sprawie zakazów w ruchu lotniczym". Zmiany dotyczą zakazu lądowania w Polsce samolotów pasażerskich z krajów Afryki Południowej i wejdą w życie już we wtorek 28 grudnia.

Zakaz lotów z poszczególnych państw do Polski będzie obowiązywał od 28 grudnia 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. Rozporządzenie objęło siedem krajów Afryki Południowej. 

Zobacz wideo Ekspert ocenia, co powinno znaleźć się w ustawie. Jak walczyć z pandemią?

Zakaz lotów. Rozporządzenie dotyczy siedmiu państw południowej części Afryki

Rozporządzenie Rady Ministrów trafiło do Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej tuż po świętach - w poniedziałek 27 grudnia wieczorem. Zmiana w ruchu lotniczym będzie obowiązywała już od następnego dnia i potrwa przez przez kolejne dwa tygodnie. Zgodnie z rozporządzeniem w Polsce od 28 grudnia będzie obowiązywał zakaz lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych z lotnisk następujących krajów: 

  • Mozambiku,
  • Republiki Południowej Afryki, 
  • Zimbabwe, 
  • Namibii, 
  • Eswatini, 
  • Lesotho,  
  • Botswany.

Koronawirus. Jakich lotów nie dotyczy zakaz?

Warto podkreślić, że zakaz ten nie dotyczy m.in. samolotów, które wykonują lot międzynarodowy: na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; lotów w celu: niesienia pomocy medycznej, wykonującego akcję poszukiwawczo-ratowniczą, biorącego udział w akcji humanitarnej, a także posiadającego odpowiednią uwagą w planie lotu; realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz wojsk obcych (w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 roku).

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zakaz nie będzie dotyczył również lotów międzynarodowych "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2". Treść całego rozporządzenia można znaleźć na stronie rządowej w Dzienników Ustaw RP

Więcej o: