Niemcy. Nowe obostrzenia od 28 grudnia. Zaostrzone zasady także dla osób zaszczepionych

Rząd federalny Niemiec i rządy krajów związkowych w zeszłym tygodniu przyjęły nowy pakiet środków walki z COVID-19, które miały wejść w życie najpóźniej do wtorku 28 grudnia. Niektóre landy postanowiły nie czekać i wprowadziły je już wcześniej - pisze we wtorek portal RND.

Szefowie rządów na szczeblu federalnym i krajów związkowych spotkali się w ubiegły wtorek, aby ustalić nowe działania, szczególnie w związku z wariantem omikron. Eksperci, w tym wirusolog Christian Drosten, przewidują nawet, że omikron wywoła nie tyle kolejną falę, co wręcz zalew nowych infekcji - przypomina RND.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Niemcy. Od 28 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia. Dotyczą m.in. sylwestra

Nowe środki, przedstawione po spotkaniu szefów rządów przez kanclerza Olafa Scholza, dotyczą głównie ograniczenia kontaktów i obejmują także osoby zaszczepione oraz ozdrowieńców. Według nowych zasad w spotkaniach prywatnych może brać udział maksymalnie 10 osób (nie wlicza się dzieci do 14. roku życia). W całym kraju zamknięte są kluby i dyskoteki, zabroniona jest organizacja wszelkich imprez tanecznych. Wydarzenia takie jak mecze piłki nożnej będą się mogły odbywać wyłącznie bez udziału widzów.

Nowe ograniczenia zostały dołączone do nadal obowiązujących przepisów, wprowadzonych już na początku grudnia, które dotyczą przede wszystkim osób niezaszczepionych. Chodzi tu m.in. o ograniczenie do osób zaszczepionych i ozdrowieńców wstępu do sklepów detalicznych, kin, restauracji i muzeów, a także dostęp dla osób zaszczepionych, rekonwalescentów i posiadaczy negatywnych wyników testów na COVID-19 - do środków lokalnego transportu publicznego.

Dodatkowo poszczególne kraje związkowe, w zależności od panującej tam sytuacji epidemicznej, w tym liczby zakażeń i hospitalizacji, mogą decydować o podejmowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa. Przykładowo w Badenii-Wirtembergii od poniedziałku w godz. 22.30-5 obowiązuje godzina policyjna w lokalach gastronomicznych. W sylwestra godzina policyjna będzie obowiązywać wyjątkowo dopiero od godz. 1.

Niemcy - sytuacja epidemiczna

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) do wtorku doliczył się w Niemczech 10 443 przypadków zakażenia omikronem. Oznacza to wzrost o 3218 przypadków w porównaniu z poprzednią dobą. Zakłada się też, że liczba zakażeń nowym wariantem jest wyższa i zostanie zdiagnozowana oraz uwzględniona w statystykach z opóźnieniem - podaje ZDF Heute.

Do tej pory w Niemczech potwierdzono cztery zgony osób z potwierdzoną infekcją omikronem. Trzy osoby były w grupie wiekowej 60-79 lat, a jedna w grupie 35-59 lat.

Marzena Szulc (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: