Australia. W ciągu trzech dni 2022 roku odnotowano więcej przypadków Covid-19 niż przez cały 2020

W ciągu pierwszych trzech dni roku odnotowano więcej przypadków zarażenia COVID-19 w stanie Wiktoria niż przez cały 2020 rok - podaje w poniedziałek australijski serwis informacyjny news.com.au.

W poniedziałek tylko w Wiktorii odnotowano 8577 nowych przypadków.

W Australii doszło także do najwyższego wzrostu dobowych zachorowań w porównaniu z poprzednim szczytem zachorowań w kraju.

Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy

W niedzielę do godziny 20.00 w Nowej Południowej Walii (NSW) wykryto 20 794 nowe przypadki zarażeń COVID-19. Większość ze 140 tys. aktywnych zachorowań w NSW to przypadki omikrona. Po raz pierwszy ten wariant wykryto w Australii 2 grudnia 2020 roku.

W obu stanach najwięcej aktywnych przypadków dotyczy grupy wiekowej 20-29. Władze Wiktorii i NSW przekazały mieszkańcom, że najważniejszym wyznacznikiem tej fali epidemii są hospitalizacje, a nie nowe przypadki zakażenia. W NSW i Wiktorii hospitalizowanych jest odpowiednio 1204 i 491 osób zakażonych COVID-19, a odpowiednio 95 i 56 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. 

Australia Zachodnia. Obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach

Dwa nowe lokalnie przeniesione przypadki zarażenia COVID-19 spowodowały, że Australia Zachodnia postanowiła przedłużyć obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach do piątku. To obostrzenie w pierwotnych zamierzeniach miało być w mocy do wtorku. Obowiązkowe będzie także okazanie dowodu szczepienia w "miejscach wysokiego ryzyka", takich jak kluby nocne, puby, imprezy z udziałem ponad 500 osób. W stanie jest obecnie 45 aktywnych przypadków zarażenia COVID-19.

Minister zdrowia NSW Brad Hazzard poinformował, że wiele osób ujętych w covidowych statystykach szpitalnych otrzymało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 po przyjęciu do szpitala z powodu urazów kości, bólów porodowych czy problemów psychicznych, a nie z powodu ciężkich objawów zakażenia.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl

Australijski premier Scott Morrison przekazał w poniedziałek, że będzie nawoływał do utworzenia jednoznacznej definicji hospitalizacji związanych z COVID-19.

„Potrzebujemy ustandaryzowanej definicji hospitalizacji związanych z Covid-19, ponieważ to kluczowy aspekt (epidemii - PAP), jaki powinniśmy mieć teraz na uwadze" – przekazał premier. (PAP/kjm/ tebe) 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: