Hiszpania. Takiego poziomu stężenia koronawirusa w wodach ściekowych jeszcze nie było

W Hiszpanii, gdzie nasila się liczba zakażeń wariantem omikron, notowane jest największe stężenie cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych. Przybywa też pacjentów kilkakrotnie zainfekowanych SARS-CoV-2.

Jak podały hiszpańskie służby sanitarne, rekordowy poziom występowania koronawirusa dotyczy m.in. wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Według stołecznej stacji telewizyjnej Telecinco analiza wód ściekowych w regionie stolicy Hiszpanii dowodzi "nienotowanego" nigdy wcześniej poziomu stężenia koronawirusa.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

W kanalizacji hiszpańskich miast pojawił się omikron

Tymczasem według telewizji Antena3 już w grudniu 2021 r. w całej Hiszpanii notowany był rekordowy poziom występowania cząsteczek koronawirusa w wodach ściekowych największych miast.

Telewizja wskazała, że laboratoria stacji uzdatniania wody potwierdzają, iż w kanalizacji hiszpańskich miast pojawił się już nowy wariant omikron.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl

Służby medyczne zaznaczają, że właśnie omikron jest odpowiedzialny za szybko rosnącą w Hiszpanii liczbę osób, które na Covid-19 chorowały już kilkakrotnie. W skali kraju osób takich są już tysiące.

W samej tylko Katalonii, na północnym wschodzie, od marca 2020 r. koronawirusem zakaziło się trzykrotnie ponad 330 osób. Jeden z pacjentów chorował na Covid-19 aż cztery razy.

Od końca grudnia ub.r. w Hiszpanii notowany jest bardzo wysoki poziom zachorowań na Covid-19. Dobowa liczba infekcji przekracza tam poziom 100 tys.

Marcin Zatyka (PAP, zat/ tebe/)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: