Czechy. Omikron to już ponad połowa nowych zakażeń. Eksperci: Oczekujemy 50 tys. przypadków dziennie

Czeski Państwowy Instytut Zdrowia (SZU) poinformował w poniedziałek, że ponad połowa wykrywanych w laboratoriach przypadków koronawirusa to wariant omikron. W większych miastach ten odsetek może sięgać nawet 79 proc.

Według danych SZU (czeski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego) granicę 50 proc. przekroczono w sobotę 8 stycznia br. Eksperci spodziewają się dużego wzrostu liczby nowych zakażeń, które mogą sięgać nawet 50 tys. przypadków dziennie.

Coraz więcej nowych zakażeń. Zmniejszają się obciążenia czeskich szpitali

Dane resortu zdrowia o nowych zakażeniach, które dotyczą niedzieli, wykazały kolejny wzrost liczony tydzień do tygodnia. W porównaniu z niedzielą 2 stycznia laboratoria stwierdziły o ponad 700 przypadków więcej.

Eksperci podkreślają, że przy rosnącym tempie zachorowań, zmniejszają się obciążenia szpitali. W czeskich placówkach jest obecnie 2229 pacjentów. Przed tygodniem było ich 3091. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest aktualnie 420 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Czechy wprowadzą obowiązkowe testy dla wszystkich pracowników

W związku z rosnącą falą zakażeń wariantem omikron Centralny Sztab Kryzysowy przygotowuje rozporządzenie, którego pełną treść rząd przedstawi w środę. Przepisy mają pozwolić na pozostanie na stanowisku, chociaż w ścisłym reżimie sanitarnym, tym osobom, u których testy antygenowe w zakładach pracy należących do tak zwanej infrastruktury krytycznej, będą miały wynik pozytywny.

Dopiero potwierdzenie wyniku pozytywnego przez test PCR spowoduje skierowanie chorego pracownika na kwarantannę. Obowiązkowe testy wszystkich pracowników w zakładach pracy, urzędach, firmach, a także osób samozatrudnionych rozpoczną się 17 stycznia br.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ jo/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: