Ustawa powołująca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych wchodzi w życie 27 stycznia. Zgodnie z przepisami wnioski o odszkodowanie będzie można złożyć od 12 lutego.
Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w charakterystyce produktu leczniczego danej szczepionki, które spowodowało:
W pierwszym roku działania fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe.
Przypominam, że ustawa będzie działała wstecz, co oznacza, że obejmuje szczepienia przeciw COVID-19 wykonane począwszy od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 roku
- podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Fundusz kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (chodzi tu przede wszystkim o długość pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.
Złożenie wniosku to koszt 200 zł. Pieniądze są zwracane w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego oraz w sytuacji, kiedy RPP pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, opłata przepada.
Jeśli sytuacja finansowa pacjenta wskazuje na to, że nie może on pozwolić sobie na wniesienie tej opłaty, będziemy mogli zwolnić go z tego obowiązku w całości lub części
- wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec. Podstawą do zwolnienia będą przesłane do biura RPP dokumenty.
Wzór wniosku pojawi się na stronie Rzecznika Praw Pacjenta do 10 lutego. Zgłoszenia będą analizowane przez członków zespołu ds. świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Będą to doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę w zakresie szczepień ochronnych. Ich zadaniem będzie wydawanie opinii medycznych, na podstawie których rzecznik będzie wydawał decyzje dot. przyznania świadczenia.