Słowacja wprowadza nowe obostrzenia w związku z pojawieniem się wariantu Omikron

Maseczki na otwartej przestrzeni, limity na wydarzeniach, baseny, hotele i kluby fitness tylko dla tych co przyjęli trzecią dawkę - tak wyglądają nowe obostrzenia na Słowacji. Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky zapowiedział, że restrykcje będą obowiązywać przez maksymalnie 4 tygodnie.

Niektóre miejsca na Słowacji jak hotele, baseny i kluby fitness, są od 19 stycznia dostępne tylko dla osób, które przyjęły trzy dawki szczepionki. Osoby z dwiema dawkami muszą posiadać dodatkowo aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Wyjątek stanowią ozdrowieńcy.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią?

Słowacja. Obostrzenia w trakcie pandemii 

Takie same zasady dotyczą organizowanych w lokalach imprez okolicznościowych, gdzie dodatkowo wprowadzono limit 20 uczestników.

Od wtorku Słowacji powraca obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni wszędzie tam, gdzie nie można zachować 2-metrowej odległości od innych osób.

Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky zapowiedział, że kolejne zmiany wejdą w życie 1 lutego. Ważność certyfikatu szczepienia zostanie skrócona z 12 do 9 miesięcy po drugiej lub trzeciej dawce. Za ozdrowieńca będzie uznawana osoba, która przeszła COVID-19 w ciągu ostatnich trzech, a nie jak obecnie sześciu miesięcy.

Słowacja. Wariant Omikron 

Według najnowszych danych słowackiej strony zajmującej się badaniem statystyk we wtorek testem PCR przebadano 15 955 osób, z czego 3 933 testów dało wynik pozytywny (24,65 %). Natomiast testów antygenowych wykonano 38 996, z czego COVID stwierdzono u 936 osób (2,4%). 

Z powody kornawirusa na Słowacji zmarło już 17398 osób. 

Wojciech Stobba (IAR) 

Więcej o: