Wielka Brytania. Od 11 lutego zaszczepieni nie muszą robić testów po przyjeździe

Od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, które przyjeżdżają do Anglii i Szkocji z zagranicy, nie będą już musiały wykonywać testów na obecność koronawirusa - ogłoszono w poniedziałek.

Informację o zniesieniu obowiązkowych testów dla przyjeżdżających do Anglii ogłosił w Izbie Gmin brytyjski minister transportu Grant Shapps. Niedługo później analogiczną decyzję podjęły zaś władze Szkocji.

- Obiecaliśmy, że nie będziemy utrzymywać tych środków w mocy ani jeden dzień dłużej niż to jest konieczne i jest teraz oczywiste, że testowanie na granicach zaszczepionych podróżnych wyczerpało swoją użyteczność, zatem likwidujemy wszystkie testy podróżne dla zaszczepionych - mówił Shapps. Jak wyjaśnił, za osoby w pełni zaszczepione nadal będą uważane te, które otrzymały dwie dawki szczepionki, niezależnie od tego, czy przyjęły dawkę przypominającą.

Wielka Brytania złagodzi zasady wjazdu dla podróżnych

Shapps poinformował również, że od 11 lutego Wielka Brytania będzie uznawać certyfikaty szczepionkowe z kolejnych 16 krajów, w tym z Chile i Meksyku, i tym samym liczba państw i terytoriów, których certyfikaty są honorowane przez władze brytyjskie, wzrośnie do ponad 180. Również od 11 lutego osoby, które nie są w pełni zaszczepione, nie będą musiały wykonywać drugiego testu na obecność koronawirusa, w ósmym dniu po przyjeździe, jak to jest obecnie, lecz wystarczy im jeden w drugim dniu.

Natomiast od końca lutego uproszczony zostanie formularz lokalizacyjny, który muszą wypełniać wszyscy przyjeżdżający z zagranicy, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie.

Shapps oświadczył również, że czerwona lista podróżna - która obecnie jest pusta - zostanie utrzymana jako opcja awaryjna, ale rząd przygląda się możliwości zastąpienia obowiązkowej, płatnej kwarantanny w hotelach kwarantanną domową.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania zniesie testy dla zaszczepionych. "Jesteśmy otwarci na biznes i na podróżnych"

Jeszcze przed wystąpieniem Shappsa zniesienie testów zapowiedział premier Boris Johnson. - To, co robimy w kwestii podróży zagranicznych, to pokazanie, że ten kraj jest otwarty na biznes, otwarty na podróżnych, będą zmiany, a osoby przyjeżdżające nie będą już musiały wykonywać testów, jeśli są zaszczepione, w pełni zaszczepione - powiedział.

Na razie decyzji w sprawie zniesienia testów dla podróżnych nie ogłosiły władze Walii i Irlandii Północnej, ale ponieważ do tej pory zazwyczaj dostosowywały się do zasad wprowadzanych w Anglii, należy przypuszczać, że i tym razem tak będzie.

Tymczasem w poniedziałek poinformowano, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 88,5 tys. zakażeń koronawirusem i stwierdzono 56 zgonów z powodu COVID-19. W porównaniu z poprzednim poniedziałkiem liczba zakażeń jest wyższa o 4 tys., a liczba zgonów niższa o 29.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia
Więcej o: