Unia Europejska zmienia zasady podróżowania od 1 lutego. Co się zmieni?

Ministrowie spraw europejskich państw UE uzgodnili we wtorek w Brukseli zniesienie od 1 lutego epidemicznych ograniczeń w podróżach wewnątrz Wspólnoty. Jak podaje Euronews, pod uwagę wzięto przede wszystkim indywidualne potrzeby ludzi, a nie sytuację w kraju ich pochodzenia.

W ramach nowych środków dotyczących podróżowania ministrowie zgodzili się, że ograniczenia w swobodnym przepływie, takie jak kwarantanna i dodatkowe testy koronawirusowe, powinny zakończyć się od 1 lutego dla podróżnych, posiadających ważny unijny cyfrowy certyfikat covidowy.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Obostrzenia w podróżach wewnątrz Unii Europejskiej. Jest decyzja ministrów ds. europejskich

Oznaczałoby to, że każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, jeśli od ostatniej dawki nie minęło więcej niż 270 dni lub kto otrzymał dawkę przypominającą, podlegałby nowym przepisom.

Dozwolony będzie również ujemny wynik testu PCR, zrobiony w ciągu 72 godzin przed podróżą lub ujemny szybki test antygenowy, zrobiony w ciągu 24 godzin przed wyjazdem z kraju. Do podróży będzie uprawniał także dowód wyzdrowienia z COVID-19 w ciągu minionych 180 dni.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu (zdjęcie ilustracyjne) Wielka Brytania. Od 11 lutego zaszczepieni wjadą bez testów

Clement Beaune, sekretarz stanu do spraw europejskich Francji, powiedział, że chodzi o ludzi, a nie o to, skąd pochodzą. - Dlatego o wiele bardziej koncentrujemy się na indywidualnej sytuacji osób  zaszczepionych lub nieszczepionych - niż na sytuacji epidemicznej tego lub innego kraju lub regionu UE, przy czym ważne jest, aby wprowadzić więcej ograniczeń dla osób nieszczepionych - powiedział Beaune.

Jak podkreśla Euronews, zmiana obostrzeń jest odpowiedzią na "znaczący wzrost" poziomu wyszczepienia, a także mniejszą siłę rażenia wariantu omikron i może oznaczać jeden z pierwszych kroków Unii Europejskiej w kierunku swobodniejszego traktowania pandemii.

(PAP) /zm/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

. Szczepionka przeciw COVID-19 uratowała w Polsce w 2021 r. życie ok. 61 tys. osób

Więcej o: