Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19. Polska Grupa Górnicza zdecydowała

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej (PGG), którzy do 11 marca zdecydują się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, w dniu szczepienia będą mieli wolne - wynika z informacji największej górniczej firmy, zatrudniającej blisko 38 tys. osób.

Dodatkowy dzień płatnego urlopu ma zachęcić do przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki, ale też skłonić do zaszczepienia tych, którzy jeszcze w ogóle się na to nie zdecydowali.

O takiej formie zachęty do szczepień zdecydował w specjalnym zarządzeniu prezes PGG Tomasz Rogala. To odpowiedź na obecną sytuację epidemiczną oraz prognozy dotyczące możliwego wzrostu zachorowań.

Koronawirus. Praca medyków (zdjęcie ilustracyjne) Od wtorku nowe przepisy dot. kwarantanny. Została skrócona do siedmiu dni

Dodatkowy dzień urlopu dla górników za szczepienie przeciw COVID-19

"Nie ulega wątpliwości, że szczepienia przeciw COVID-19 chronią przed rozwojem zakażenia albo pozwalają łagodniej i bezpieczniej przejść ewentualne zachorowanie" - ocenił prezes PGG, wskazując, iż szczepienia mogą ocalić przed tragicznymi skutkami koronawirusa.

Dodatkowy dzień urlopu, przysługujący w dniu szczepienia, będzie wynagradzany jak dzień zwykłego urlopu wypoczynkowego.

. Szczepionka przeciw COVID-19 uratowała w Polsce w 2021 r. życie ok. 61 tys. osób

Wzrost zakażeń w kopalniach. PGG prowadzi kampanię zachęcającą do szczepień

W ostatnim czasie w kopalniach notowany jest znaczący wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. We wtorek zakażonych było 664 pracowników, a 363 osoby przebywały na kwarantannie. Liczba chorych jest znacząco większa niż przed trzema tygodniami, jednak - jak zapewniają przedstawiciele PGG - zachorowania nie paraliżują obecnie pracy kopalń.

W ubiegłym tygodniu PGG rozpoczęła wśród załogi kolejną kampanię zachęcającą do szczepień przeciwko COVID-19. Górnicy otrzymają SMS-y z informacjami na temat możliwości przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki. Latem 2021 roku największa górnicza spółka przeprowadziła akcję szczepień, w której wzięło udział ponad siedem tys. pracowników i członków ich rodzin.

W każdej z kopalń wyznaczeni zostali koordynatorzy, których zadaniem jest analizowanie sytuacji epidemicznej. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub obaw co do stanu zdrowia pracowników mają oni obowiązek niezwłocznego raportowania do zarządu PGG.

Informacje związane z COVID-19 dostępne są w kopalniach m.in. w najbardziej uczęszczanych miejscach, w których gromadzą się pracownicy - np. w cechowniach wyświetla się je na specjalnie przygotowanych telebimach. W związku z sytuacją pandemiczną spółka wprowadziła także w szerszym niż zazwyczaj zakresie możliwość pracy zdalnej dla administracji.

(PAP) autor: Marek Błoński /mab/ mmu/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia
Więcej o: