Austria. Rząd znosi obostrzenia dla niezaszczepionych. Bo "wiele osób narzekało"

W środę Austria, zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów, po raz pierwszy przekroczyła próg 30 tys. nowych infekcji koronawirusa w ciągu doby. Najbliższe dni mogą przynieść nawet 35-40 tys. pozytywnych testów dziennie - poinformowali w środę kanclerz Karl Nehammer i minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Szczyt fali wariantu omikron w kraju spodziewany jest za ok. 14 dni.

Nehammer z Muecksteinem poinformowali także, że w najbliższy poniedziałek (31 stycznia) zostanie zniesiony lockdown dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi. Będzie to najbliższy poniedziałek.

Aply - zdjęcie ilustracyjne Austria. Imprezy w narciarskich kurortach przyczyną wzrostu zakażeń

Obostrzenia dla niezaszczepionych w Austrii były "nieuniknione ze względu na politykę zdrowotną"

Jak uzasadniali ten krok eksperci z komisji GECKO, powołanej do walki z pandemią, utrzymywanie tego przepisu nie jest już potrzebne, ponieważ "nie ma ryzyka przeciążenia zdolności intensywnej opieki w szpitalach".

Blokady dla osób niezaszczepionych były "środkiem, na który wiele osób narzekało od tygodni, ale było to nieuniknione ze względu na politykę zdrowotną" - wyjaśnił Nehammer. Jak podkreślił dodatkowo minister zdrowia, blokada mająca na celu głównie ograniczanie kontaktów społecznych osób niezaszczepionych zadziałała skutecznie w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Austriacki parlament głosujący nad obowiązkowymi szczepieniami przeciw COVID-19 Austria. Parlament przegłosował ustawę o obowiązku szczepień przeciw COVID-19

Austria. Parlament przegłosował ustawę o powszechnym obowiązku szczepień

20 stycznia austriacki parlament przegłosował ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Przepisy mają obejmować mieszkańców Austrii, którzy ukończyli 18 lat.

Rada Federalna będzie zatwierdzać ustawę w drodze głosowania 3 lutego. Ma ona wejść w życie na początku lutego i będzie egzekwowana od połowy marca. Zgodnie z przepisami osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub uzasadnione przeciwskazania medyczne) grozić mogą grzywny wynoszące nawet 3600 euro.

Marzena Szulc (PAP) /mszu/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią
Więcej o: