Wielka Brytania. Anglia zniosła prawie wszystkie restrykcje covidowe

Od czwartku w Anglii przestają obowiązywać ostatnie restrykcje wprowadzone w związku z wariantem omikron, a tym samym niemal wszystkie restrykcje covidowe. Staje się ona krajem z najmniejszymi w Europie ograniczeniami.

Rząd brytyjski, w którego kompetencji jest ochrona zdrowia tylko w Anglii, na wariant omikron odpowiedział przede wszystkim przyspieszeniem podawania dawek przypominających szczepionki. Jeśli chodzi o restrykcje, ograniczył się do wprowadzenia covidowego "planu B", którym były rozszerzenie obowiązku noszenia maseczek na niemal wszystkie zamknięte przestrzenie publiczne, zalecenie pracy z domu i wprowadzenie certyfikatów covidowych jako warunku wejścia do klubów nocnych i na imprezy masowe powyżej określonej liczby uczestników.

Boris Johnson w czasie pierwszego lockdownu miał przyjęcie urodzinowe. Policja wszczyna śledztwo Boris Johnson w czasie pierwszego lockdownu miał przyjęcie urodzinowe

Koronawirus. Anglia wróciła do "planu A"

Zalecenie pracy z domu zniesiono już w zeszłym tygodniu. Teraz przestają obowiązywać certyfikaty covidowe, a prawny wymóg noszenia maseczek zostaje zastąpiony zaleceniem. Zarówno certyfikaty, jak i maseczki mogą być dalej wymagane przez właścicieli poszczególnych obiektów czy organizatorów wydarzeń, ale to już jest w ich wyłącznej gestii.

- Nasze szczepionki, testy i leki przeciwwirusowe zapewniają nam jeden z najsilniejszych systemów obronnych w Europie i pozwalają nam ostrożnie powrócić do "planu A", przywracając temu krajowi więcej swobód - oświadczył brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Oznacza to, że jedynymi prawnie obowiązującymi restrykcjami pozostają izolacja osób zakażonych oraz te dotyczące podróży zagranicznych. Ale w jednym i drugim przypadku wskazano terminy ich dalszego luzowania. Wymóg izolacji ma zostać zastąpiony zaleceniem najpóźniej 24 marca, lecz ta data może być przyspieszona.

Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu (zdjęcie ilustracyjne) Wielka Brytania. Od 11 lutego zaszczepieni wjadą bez testów

Wielka Brytania złagodzi restrykcje dla podróżnych

Jeśli chodzi o podróże zagraniczne, to od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały już wykonywać po przyjeździe z zagranicy testu na obecność koronawirusa (test wykonywany przed wyjazdem zniesiono już wcześniej). Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, mogą się ograniczyć do tylko jednego testu w drugim dniu po przyjeździe, a w oczekiwaniu na jego wynik nie muszą pozostawać na kwarantannie. Te nowe zasady podróżne obowiązywać będą nie tylko w przypadku przyjazdu do Anglii, ale także do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa.

W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej te restrykcje, które wprowadzono w związku z omikronem albo już zniesiono, albo jest wyznaczona data, kiedy przestaną obowiązywać, natomiast pozostanie w mocy większość tych, które były tuż przed pojawieniem się tego wariantu. Chodzi głównie o wymóg noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, certyfikaty covidowe w klubach nocnych i na imprezach masowych powyżej określonej liczby uczestników oraz zalecenie pracy z domu.

W ostatnich dniach liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Zjednoczonym Królestwie ustabilizowała się na poziomie niespełna 100 tys. dziennie, podczas gdy na przełomie grudnia i stycznia była dwukrotnie wyższa.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP) /bjn/ zm/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Co należy zrobić przed V falą pandemii? Prof. Pyrć: Jesteśmy już bardzo głęboko w kolejnej fali
Więcej o: