Nowe zasady kwarantanny. Obejmą tylko łużby medyczne i mundurowych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych zasadach izolacji dla służb medycznych i mundurowych. Wojciech Andrusiewicz przekazał również, że w Polsce zaczyna się "dominacja wariantu omikron".

- Liczymy, że od przyszłej środy, 2 lutego, po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 podstawowa izolacja będzie trwała siedem dni, ale od piątego dnia będzie można wykonać test; jeżeli jego wynik będzie ujemny, to osoby ze służb medycznych oraz mundurowych zostaną zwolnione z izolacji - powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Podczas konferencji prasowej Andrusiewicz poinformował również, że kwarantanna dla służb medycznych oraz mundurowych zostaje skrócona do okresu pięciu dni. - Po tym okresie nie trzeba się testować - dodał.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 57 262 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 271 osób z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,7 mln zakażeń, zmarło ponad 104,9 tys. osób.

Rzecznik resortu zdrowia komentując piątkowe dane zaznaczył, że cały czas spodziewane jest przekroczenie pułapu 60 tys. zakażeń w najbliższych dniach. Jak wskazał, rośnie też udział wariantu omikron w liczbie wszystkich zakażeń.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce

- Dzisiaj udział omikrona w zsekwencjonowanych próbkach, tych próbek jest już 4340 z wykrytym wariantem omikron, to jest 52 proc., biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni. Jeżeli byśmy patrzyli na to tylko przez pryzmat siedmiu ostatnich dni, to omikron jest na poziomie 63 proc. - przekazał Andrusiewicz. Dodał, że "od wczoraj zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce".

Więcej informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Rzecznik zwrócił także uwagę, że "przybiera nam fala osób zgłaszających się na testy". Wskazał, że piątek jest kolejnym dniem, kiedy wykonano blisko 180 tys. testów, w tym 50 tys. antygenowych. Podkreślił, że jest też bardzo dużo zgłoszeń na testy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - W tej chwili średnio dziennie mamy 44 tys. zleceń na testy z POZ - dodał.

Autorka: Katarzyna Herbut/ kh/ mhr/Karolina Kropiwiec/ kkr/ mhr/ (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: