Litwa rezygnuje z "paszportów możliwości". Krajowe certyfikaty covidowe zniesione przez omikron

Litwa rezygnuje z krajowych certyfikatów covidowych. Tak zwane "paszporty możliwości" przestaną obowiązywać w całym kraju od soboty - postanowił dziś rząd w Wilnie.

Decyzja litewskich władz ma związek z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron. Minister zdrowia Arunas Dulkys zwrócił uwagę, że ryzyko zakażenia tą odmianą koronawirusa u osób nieszczepionych, u ozdrowieńców oraz osób, które przyjęły szczepionkę pozostaje na podobnych poziomie.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Stąd w związku z tym znaczenie paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się patogenu znacznie się zmniejszyło

- powiedział podczas posiedzenia rządu Dulkys.

Zobacz wideo Co należy zrobić przed V falą pandemii? Prof. Pyrć: Jesteśmy już bardzo głęboko w kolejnej fali

Litwa wycofuje krajowy paszport, ale może jeszcze do niego wrócić

Litewski "paszport możliwości" w razie potrzeby może zostać jednak przywrócony. Natomiast od soboty zaczną obowiązywać inne środki zapobiegające zakażeniom. Jednym z nich będzie zapewnienie w przestrzeniach zamkniętych, w tym w sklepach, 15 metrów kwadratowych na jedną osobę. Władze apelują też o utrzymywanie dystansu społecznego, właściwego używania maseczek z filtrami oraz ograniczenie kontaktów społecznych.

>>> Zobacz też: Unijny Certyfikat COVID-19 nie obowiązuje już przez rok. Unia skróciła jego ważnośc, zobacz jak długo obowiązuje.

Rekord zakażeń w Litwie

Swoją decyzję litewski rząd podjął decyzję w dniu, w którym odnotowano największą w kraju liczbę nowych infekcji od wybuchu pandemii. Minionej doby koronawirusa zdiagnozowano u ponad 12 tysięcy osób. To o dwa tysiące więcej przypadków niż przed tygodniem i dwa razy więcej niż dwa tygodnie temu. Na COVID-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.

Więcej o: