Mniej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Niedzielski o redukowaniu infrastruktury szpitalnej

- Obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Dlatego w zbliżającym będziemy podejmować decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19 - poinformował w niedzielę szef MZ Adam Niedzielski

W szpitalach przebywa obecnie 17 661 pacjentów z COVID-19, w tym 1 115 chorych wymaga leczenia respiratorowego – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 877 łóżek i 2 688 respiratorów.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Dla porównania, tydzień temu, 30 stycznia, w szpitalach przebywało 15 029 pacjentów z COVID-19, w tym 1056 chorych podłączonych do respiratorów.

Obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Dlatego w zbliżającym się tygodniu będziemy podejmować decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z #COVID19 przywracając ją do leczenia innych chorób

- przekazał w niedzielę na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. W niedzielę MZ podało, że badania potwierdziły 34 703 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób z COVID-19. Liczba zakażeń od początku epidemii wynosi ponad 5,16 mln, zmarło ponad 106,5 tys. chorych.

W czwartek dr Franciszek Rakowski z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW powiedział PAP, że liczby odnoszące się do zakażeń podawane przez Ministerstwo Zdrowia nie oddają realnej liczby zakażeń, bo dużo osób nie chce się testować, albo robi to poza oficjalnym systemem. Z prognozy ekspertów wynika, że za kilka dni będziemy mieli do czynienia ze szczytem V fali pandemii. Wówczas - według badaczy - codziennie zakażać się będzie nawet 800 tys. osób.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na gov.pl

Więcej o: