Rząd zapowiadał testy w aptekach, Niedzielski już mówi o zmianach. "Pracujemy nad obniżeniem wymogów"

Pracujemy z Naczelną Izbą Aptekarską nad obniżeniem pewnych standardów, wymogów dotyczących aptek, w których przeprowadzane jest testowanie na COVID-19 - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeden z pomysłów zakłada możliwość wykonywania testów na zewnątrz apteki.

Minister zdrowia był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o stosunkowo małą liczbę aptek, w których wykonywane są testy na COVID-19. - Pracujemy z Naczelną Izbą Aptekarską nad tym, żeby obniżyć pewne standardy czy wymogi dotyczące miejsca, w którym przeprowadzane jest testowanie - powiedział Niedzielski.

Testy w aptekach. Będą zmiany w rozporządzeniu. "Możliwość testowania na zewnątrz, w namiotach"

Dodał, że zmienione zostanie rozporządzenie, którego projekt już opracowano. Zapowiedział też wydanie komunikatu, który - jak mówił - "ma chociażby dopuszczać ewentualną możliwość testowania na zewnątrz apteki, w namiotach". - To jest temat, który dyskutowaliśmy ze środowiskiem farmaceutów - dodał Niedzielski.

- Oprócz tego, że mamy w tej chwili już powyżej 250 […] aptek, w których można prowadzić takie testy, to też dopuściliśmy, aby testowanie antygenowe miało miejsce bezpośrednio w laboratoriach. Tutaj jest także […] liczba 200 dodatkowych punktów - powiedział szef MZ.

Jak dodał, bardzo szybko udało się "przeskoczyć z liczby punktów wymazowych, która wynosiła mniej więcej 600 [...] do poziomu ponad tysiąca". - To jest zauważalny progres - ocenił Niedzielski.

Apteki wykonują testy na COVID-19. Muszą wpierw spełniać warunki

Darmowe testy w aptekach można wykonywać od 27 stycznia. Apteka, w której farmaceuta ma wykonywać testy antygenowe przeciw COVID-19, powinna złożyć oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Test będzie można wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki. Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. (PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Katarzyna Herbut

agz/ kh/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada
Więcej o: