Niemcy. Stopniowe znoszenie obostrzeń - jest trzyetapowy plan. Podano terminy

Rząd federalny i rządy krajów związkowych rozważają trzyetapowy plan zakończenia do 20 marca wszystkich poważnych restrykcji związanych z pandemią - piszą w poniedziałek niemieckie media. W środę kanclerz Olaf Scholz i premierzy landów będą omawiać dalsze postępowanie w pandemii koronawirusa.

"Do kalendarzowego początku wiosny 20 marca 2022 roku mają być stopniowo wycofywane daleko idące ograniczenia w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym" - czytamy w projekcie na środowe spotkanie kanclerza Scholza z premierami krajów związkowych, do którego dotarły niemieckie media.

Niemcy. Protesty antyszczepionkowców Niemcy. Kolejne protesty antyszczepionkowców. Mężczyzna przyszedł z siekierą

Niemcy. Trzy etapy znoszenia obostrzeń epidemicznych

W pierwszym etapie dostęp do handlu detalicznego ma być dozwolony "w całym kraju dla wszystkich osób bez kontroli", ale z maseczką medyczną. Możliwe mają być również prywatne spotkania z większą liczbą uczestników dla zaszczepionych i wyzdrowiałych osób. Nie jest jeszcze jasne, ile osób mogłoby się spotykać. Obecnie obowiązuje górny limit dziesięciu osób.

W drugim etapie, począwszy od 4 marca, planowane są ulgi dla restauracji, dyskotek, hoteli. W branży gastronomicznej ma obowiązywać zasada 3G (wstęp dla zaszczepionych, wyzdrowiałych lub przetestowanych). Zasada 3G powinna wówczas mieć zastosowanie również w hotelach. Dyskoteki i kluby mają być otwarte dla osób, które wyzdrowiały i zostały zaszczepione i dodatkowo są przetestowane lub zaszczepione szczepionką przypominającą (zasada 2G-Plus).

Minister zdrowia Adam Niedzielski Niedzielski prognozuje: W tym tygodniu czekają nas spadki liczby zakażeń

W trzecim etapie od 20 marca mogą zostać zniesione "wszystkie daleko idące środki ochronne". Wtedy mogą zostać zniesione regulacje związane z home office. Pracodawcy mają jednak mieć możliwość dalszego oferowania pracy w domu w porozumieniu z pracownikami.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią
Więcej o: