Australia otworzyła granice dla zaszczepionych turystów z zagranicy. Pierwszy raz od dwóch lat

Po prawie dwóch latach od zamknięcia granic Australia zaczęła w poniedziałek wpuszczać wszystkich zagranicznych przyjezdnych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Oznacza to szansę na ożywienie krajowego sektora turystycznego, który poniósł znaczne straty podczas pandemii.

Jak przekazał Reuters, w poniedziałek na australijskich lotniskach wyląduje ponad 50 samolotów wykonujących loty międzynarodowe, z czego 27 w Sydney.

To bardzo ekscytujący dzień, czekałam na niego od dawna, odkąd zamknąłem granice na samym początku pandemii

- oświadczył premier Australii Scott Morrison podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek w Tasmanii.

Dla setek osób, które przez pandemię zostały rozdzielone ze swoimi bliskimi, ponowne otwarcie granic oznacza możliwość spotkania. - Nie widziałam jej od tak dawna. To dla mnie ważne, że mogę tu dotrzeć. Jestem bardzo podekscytowana - powiedziała w rozmowie z Reutersem Cindy Moss, Amerykanka, która przyjechała do Australii odwiedzić swoją córkę.

Zobacz wideo Rozmowa o pracy - oczekiwania

Australia otwiera granice, szansa dla turystyki

Napływ przyjezdnych z zagranicy ma duże znaczenie także dla australijskiego sektora turystycznego. Turystyka, niegdyś jedna z największych gałęzi krajowego przemysłu, która przynosiła rocznie ok. 60 mld AUD (ok. 43 mld USD) i zatrudniała ok. 5 proc. siły roboczej w kraju, w trakcie pandemii poniosła poważne straty.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Z powodu koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Zaczęto je łagodzić pod koniec 2021 r. - w listopadzie otwarto granice m.in. dla migrantów z odpowiednimi kwalifikacjami i zagranicznych studentów.

Reuters zauważył, że obserwuje się spadek fali infekcji wariantem omikron koronawirusa i od trzech tygodni coraz mniej osób jest przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19. Według szacunków tej agencji od początku pandemii zachorowało prawie 2,7 mln osób, z których 4929 zmarło.

(PAP,skib/ akl/)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: