MZ: "Obowiązkowe szczepienia dla medyków". Odmowa może wiązać się ze zwolnieniem

Medycy, farmaceuci, studenci medycny i pracownicy podmiotów medycznych do 1 marca obecnego roku muszą zostać zaszczepione. Według opublikowanego w poniedziałek przez ministerstwo rozporządzenia służby medyczne mają obowiązek szczepienia. Inaczej może grozić im nawet wypowiedzenie.

"Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny (…) wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia i zapowiedziało jakie kary czekają tych, którzy nie będą chcieli się temu dostosować.

Zobacz wideo Czy kwestia obowiązkowych szczepień zyska poparcie w Parlamencie? Pytamy wicemarszałka Kamińskiego

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Obowiązkowe szczepienia dla medyków

Według nowych zapisów od przyszłego miesiąca kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania szczepienia, a gdy pracownik nie dostosuje się do tego może wprowadzić zmianę w jego organizacji pracy lub po prostu rozwiązać z nim umowę.  

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przypadku wymierzania tego typu kar należy kierować się równym traktowaniem pracowników.  

Szczepienia dla medyków. Kto odmówi może stracić pracę 

W piątek rzecznik MZ tłumaczył tę decyzję, tym, że podobne praktyki stosuje się w przypadku innych szczepień personelu medycznego. Dodał, że dyrektorzy i kierownicy placówek powinni wiedzieć jak obchodzić się z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni jak np. przy szczepieniu na żółtaczkę.  

- Lekarze, zespół medyczny, który pracuje na przykład na OIOM-ach czy w hospicjach, po prostu do tych pacjentów z racji bezpieczeństwa nie będzie dopuszczany - powiedział. 

Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA
Więcej o: