COVID-19. Francja znosi paszporty szczepionkowe, maseczki tylko w transporcie publicznym

14 marca Francja zniesie obowiązek legitymowania się paszportami szczepionkowymi tam, gdzie one obowiązywały - poinformował francuski premier Jean Castex. Tego samego dnia zostanie zlikwidowany obowiązek noszenia maseczek ochronnych w wielu miejscach publicznych.

Szef francuskiego rządu tłumaczył, że znoszenie restrykcji jest możliwe, ponieważ od kilku tygodni sytuacja epidemiczna w kraju znacznie się poprawia. - Spełnione są warunki, aby wejść w nowy etap luzowania restrykcji. Od poniedziałku 14 marca zawieszamy stosowanie paszportu szczepionkowego wszędzie tam, gdzie do tej pory obowiązywał - ogłosił premier Castex w wywiadzie dla stacji TF1. Dodał, że paszport covidowy będzie nadal sprawdzany w szpitalach i domach opieki. Rząd utrzyma także obowiązek szczepień dla pracowników placówek medycznych.

Zobacz wideo Rząd od 1 marca znosi większość restrykcji

Szef francuskiego rządu poinformował też, że od 14 marca nie będzie obowiązku zasłaniania twarzy w zakładach pracy, sklepach oraz budynkach administracji publicznej. - Wymóg noszenia maseczki będzie dalej obowiązywał w publicznym transporcie zbiorowym - zaznaczył Jean Castex.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Warszawski protest po ataku Rosji na Ukrainę Atak Rosji na Ukrainę. Protesty w całej Polsce [ZDJĘCIA]

COVID-19. Jakie obostrzenia już zniesiono we Francji? 

Francja zniosła obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie wymagany jest paszport szczepionkowy. Francuzi nie muszą już nosić maseczek ochronnych w placówkach kultury, lokalach gastronomicznych i barach. Wymóg zakrywania twarzy zniesiono również we wszystkich miejscach rekreacji i sportu. Noszenie maseczki jest nadal obowiązkowe w środkach transportu, galeriach handlowych oraz w zakładach pracy i szpitalach. Ponadto francuskie władze zmniejszyły z trzech do jednego liczbę testów na obecność koronawirusa dla osób, które miały kontakt z chorym na COVID-19

Chore dziecko/zdjęcie ilustracyjne Ponad 5 milionów dzieci na świecie osieroconych w wyniku COVID-19

Więcej o: