Adam Niedzielski ostrzega: To jeszcze nie koniec epidemii koronawirusa

To jeszcze nie koniec epidemii, koronawirus będzie nadal z nami. Jeżeli jesteśmy w miejscach, w których gromadzi się duża liczba ludzi, zakrywajmy twarz maseczką - zaapelował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Pamiętajmy, że to jeszcze nie koniec epidemii, koronawirus będzie nadal z nami. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni. Jeżeli jesteśmy w miejscach, w których gromadzi się duża liczba ludzi, zakrywajmy twarz maseczką" – napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Zgodnie z decyzja ministra zdrowia od 28 marca zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek – z wyjątkiem podmiotów leczniczych. Zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką wprowadzono w Polsce po raz pierwszy 16 kwietnia 2020 r. 

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

W Polsce wykonano ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19

Tymczasem, jak wynika z danych udostępnionych w czwartek na stronach rządowych, od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 53 mln 826 tys. 886 dawek.

Najnowsze wiadomości z Polski i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl>>>

W pełni zaszczepiono 22 mln 325 tys. 834 osoby. W Polsce dostępne są szczepionki dwudawkowe firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, Novavax i jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson. Podano także 11 mln 415 tys. 849 dawek przypominających. Dzienna liczba szczepień wyniosła 16 207.

Łącznie do Polski dostarczono 107 mln 707 tys. 90 dawek, z których 55 mln 974 tys. 230 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano 788 tys. 420 dawek.

Zgłoszono 18 531 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny – poza łagodnymi – jakie zanotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy. (PAP) 

Autorki: Agata Zbieg, Klaudia Torchała

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: