Szwajcaria znosi od piątku wszystkie obostrzenia związane z COVID-19

Po raz pierwszy od dwóch lat Szwajcaria całkowicie wraca do normalności - informuje portal 20minuten. Zniesione zostaną wszystkie obostrzenia związane z COVID-19.

Od piątku 1 kwietnia decyzją Rady Federalnej zniesione zostaną ostatnie rozporządzenia dotyczące COVID-19, w tym obowiązek izolowania osób zakażonych oraz obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego i placówkach służby zdrowia.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Rada Federalna: Koronawirus najprawdopodobniej nie zniknie, ale stanie się endemiczny

Rada Federalna uzasadniła, że dzięki wysokiemu poziomowi szczepień przeciw COVID-19 w ostatnich tygodniach nie odnotowano znaczącego wzrostu liczby zakażonych pacjentów na oddziałach intensywnej terapii i to pomimo ponownego wzrostu liczby infekcji. Zatem Rada uznała za mało prawdopodobne, aby zdrowie publiczne miało być zagrożone w nadchodzących miesiącach.

Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podkreślono jednak, że pandemia nie przeszła jeszcze do historii. "Koronawirus najprawdopodobniej nie zniknie, ale stanie się endemiczny. Należy się spodziewać, że w przyszłości pojawią się związane z nim sezonowe fale zachorowań" - napisała Rada Federalna.

Minister zdrowia Adam Niedzielski Adam Niedzielski ostrzega: To jeszcze nie koniec epidemii koronawirusa

Przez rok potrwa faza przejściowa 

Do wiosny 2023 roku trwać będzie faza przejściowa, związana z utrzymaniem "zdolności do reagowania". Oznacza to, że dotychczasowe struktury musiałyby zostać utrzymane na tyle, aby kantony i rząd federalny mogły szybko reagować na nowe zdarzenia związane z koronawirusem. Dotyczy to w szczególności badań, szczepień, możliwości śledzenia kontaktów, monitorowania zachorowań przez szpitale. Decyzją Rady Federalnej odpowiedzialność za większość zadań związanych z walką z pandemią COVID-19 zostanie zdjęta z poziomu federalnego i przywrócona kantonom.

Test serologiczny w kierunku COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Gdzie można zrobić test na COVID-19? Rodzaje testów na koronawirusa

Autor: Marzena Szulc/mszu/ mal/PAP

Więcej o: