Wielka Brytania. Wykryto ponad 600 przypadków nowego wariantu koronawirusa

W Wielkiej Brytanii wykryto 637 przypadków nowego wariantu koronawirusa oznaczonego XE, który jest połączeniem dwóch podwariantów omikronu - podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).
Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Według wstępnych danych tempo rozprzestrzeniania się XE jest o 9,8 proc. większe niż w przypadku podwariantu omikronu oznaczonego symbolem BA.2, czyli tzw. niewidzialnego podwariantu omikronu, który z kolei rozprzestrzenia się nieco szybciej niż pierwotny BA.1. Podana przez UKHSA liczba przypadków dotyczy tylko Anglii i okresu do 22 marca włącznie.

Nowy wariant może szybko wymrzeć

Jak zaznaczyła jednak w rozmowie z gazetą "The Sun" prof. Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA, takie odmiany - nazywane rekombinantami, czyli będące połączeniem dwóch innych - zwykle wymierają "stosunkowo szybko". "Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski na temat zdolności przenoszenia się, ciężkości choroby lub skuteczności szczepionki" - powiedziała.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Rekombinant XE został już wykryty także w Tajlandii i Nowej Zelandii. Światowa Organizacja Zdrowia, informując o nim, też wskazywała na większe o ok. 10 proc. tempo rozprzestrzeniania się, zastrzegła, że wymaga to dalszych badań. (PAP)

bjn/ akl/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: