Koronawirus w Chinach. "WSJ": Władze cenzurują doniesienia z najbogatszego miasta w kraju

Chińskie władze cenzurują doniesienia z pozostającego od ponad trzech tygodni w ścisłym lockdownie Szanghaju oraz wyrazy krytyki zamieszczane przez sfrustrowanych mieszkańców w sieciach społecznościowych - podał w sobotę dziennik "Wall Street Journal".

Los około 25 milionów mieszkańców Szanghaju, od kilku tygodni zamkniętych w domach w ramach chińskiej strategii „zero COVID", znalazł się w centrum zainteresowania światowej prasy, ale w pozostałej części Chin łatwo odnieść wrażenie, że nic szczególnego się tam nie dzieje – pisze „WSJ".

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

W trakcie lockdownu w Szanghaju, uznawanym za najbogatsze miasto Chin, pojawiły się liczne doniesienia o opóźnieniach w dostawie żywności, problemach z dostępem do pilnie potrzebnych lekarstw i opieki medycznej czy przymusowym przenoszeniu ludzi z dodatnimi wynikami testów na koronawirusa do masowych ośrodków kwarantanny, gdzie panują spartańskie warunki. Państwowe chińskie media pokazują natomiast lokalne władze rozdające paczki żywnościowe i zapewniające mieszkańcom dobre warunki bez większych niedociągnięć. Chwalą przy tym niezłomność szanghajczyków w obliczu trudności – zaznacza „WSJ". 

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Większość krytyki wyrażanej w internecie przez sfrustrowanych mieszkańców jest blokowana przez cenzurę. W piątek z sieci usunięto na przykład bardzo popularny początkowo klip pt. „Głosy kwietnia", w którym zestawiono kilkanaście nagrań obrazujących bolączki życia w lockdownie i problemy organizacyjne. Na jednym z nagrań słychać kobietę, informującą, że w centrach kwarantanny nie ma miejsc. Na innym ktoś dziękuje pracownikom epidemicznym. Na kolejnym tłum mieszkańców jednego z osiedli skanduje: „Przyślijcie nam jedzenie!". Jeszcze inne nagranie to głos mężczyzny, który mówi: „Dziś myślę, że Covid-19 może nie zabić ludzi, ale ludzie mogą umrzeć z głodu". Pojawia się też wzmianka o głośnej sprawie psa rasy corgi, należącego do osoby wysłanej na kwarantannę i zabitego łopatą przez pracownika kontroli epidemicznej.

Wiesław Johann Rekordowe zarobki w KRS. Johann, Mitera i Styrna na czele

Chiny. Lockdown w Szanghaju - wykryto ponad 23 tys. zakażeń koronawirusem

Wcześniej z internetu usunięto między innymi reportaż portalu Caixin na temat zgonów pacjentów szpitala dla osób starszych, w którym część personelu zabrano na kwarantannę covidową.

Rodziny zmarłych powiedziały agencji AP, że ich krewni zostali z tego powodu pozbawieni właściwej opieki. Zachodnie media informowały też m.in. o śmierci pielęgniarki, której po ataku astmy odmówiono leczenia w jej własnym szpitalu z powodu trwającej dezynfekcji.

W ciągu doby w piątek w Szanghaju wykryto 23 370 zakażeń koronawirusem, o jedną trzecią więcej niż poprzedniego dnia. Łącznie od 1 marca w mieście odnotowano około 466 tys. infekcji, a 48 zakażonych osób zmarło. Nie wiadomo, jak długo lockdown będzie utrzymany; władze zapowiadały, że będzie obowiązywał aż do całkowitego wyeliminowania wirusa wśród populacji miasta. (PAP)anb/ fit/

Ile zarabiają kontrolerzy ruchu lotniczego? Związkowcy pokazali paski Ile zarabiają kontrolerzy ruchu lotniczego? Związkowcy pokazali paski

Więcej o: