Koronawirus w USA. Nowe rekomendacje CDC. Możliwe szczepienia na COVID-19 dla niemowląt

Amerykańska agencja rządowa Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaopiniowała szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci poniżej piątego roku życia. Jednocześnie zagłosowano za zaleceniem szczepionek firm Moderna i Pfizer dzieciom, które mają od sześciu miesięcy wzwyż.

"Zrobiliśmy kolejny ważny krok w walce z COVID-19. Wiemy, że miliony rodziców i opiekunów są chętne, by zaszczepić swoje małe dzieci, a dzięki dzisiejszej decyzji mogą to zrobić" - zakomunikowała dr Rochelle Walensky, dyrektor CDC. "Zachęcam rodziców i opiekunów, którzy mają pytania, aby porozmawiali ze swoim lekarzem, pielęgniarką lub lokalnym farmaceutą, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach ze szczepień i znaczeniu ochrony dzieci poprzez zaszczepienie" - dodała.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Koronawirus w USA. Nowe rekomendacje. Szczepienia dla niemowląt i maluchów

W piątek amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozszerzyła zezwolenia na zastosowanie szczepionki Moderna dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do siedemnastu lat oraz Pfizer dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat.

- Posiadanie opcji szczepień dla najmłodszych dzieci jest bardzo ważne, jednak zaobserwowaliśmy stosunkowo niski odsetek szczepień przeciw COVID-19 w grupie dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Dlatego obawiam się, że liczba szczepień u najmłodszych dzieci, poniżej pięciu lat, może być również na niższym poziomie, w porównaniu do tego, co chcielibyśmy osiągnąć - stwierdził dr Dan Barouch, cytowany przez CNN.

- Planujemy i przygotowujemy się do wprowadzenia szczepionek dla dzieci. Oczywiście jest wiele pracy do wykonania. Niektóre sondaże i ankiety wskazują, że coraz więcej rodziców rozważa podanie swoim dzieciom szczepionek - dodała w rozmowie ze stacją Lori Tremmel Freeman, dyrektor generalna "National Association of County and City Health Officials".

Według badania Vaccine Monitor tylko 18 proc. rodziców dzieci poniżej piątego roku życia potwierdziło, że zaszczepiłoby swoje dziecko przeciwko COVID-19.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Amerykańskie agencja za zaleceniem szczepień na COVID-19 dla dzieci, które mają sześć miesięcy

Amerykańskie agencje wydały w sobotę oświadczenia, w których zalecono szczepienia przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od sześciu miesięcy.

Zgodnie z zezwoleniem Agencji Żywności i Leków (FDA), szczepionka Moderna może być podawana w dwóch dawkach podstawowych - po 25 mikrogramów każda - niemowlętom i dzieciom w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat. W przypadku starszych dzieci dawki wynoszą po 50 mikrogramów. Szczepionkę Pfizera można podawać w trzech dawkach podstawowych, po trzy mikrogramy każda, do stosowania u niemowląt i dzieci w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat.

Dr Jeannette Lee stwierdziła, że trzy dawki z pewnością przyniosą korzyści. - Obawiam się, że wiele z tych dzieci nie dostanie trzeciej dawki - przewiduje jednak.

Więcej o: