Koronawirus 2022. Jak działa pulsoksymetr? Jak odczytywać wynik badania?

Do niedawna pulsoksymetr wykorzystywali jedynie lekarze, jednak podczas pandemii koronawirusa stał się stałym elementem w polskich domach. Jak powinniśmy go i używać i jak odczytywać wyniki?

Pulsoksymetr jest małym, elektronicznym urządzeniem, dzięki któremu możemy sprawdzić jaką mamy zawartość tlenu we krwi, czyli tzw. saturację. Pokazuje również częstotliwość pracy naszego serca. Jest on często używany w szpitalach i poradniach pulmonologicznych. Jest to proste urządzenie, które w szybki sposób może pokazać stan naszego zdrowia. Jak dokładnie działa?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Koronawirus w Polsce. Koronawirus. Dwukrotny wzrost zakażeń - 2035 nowych przypadków

Pulsoksymetr. Jak z niego korzystać?

To małe urządzenie oblicza stopień wysycenia naszej krwi tlenem oraz mierzy nasze tętno. Wynik badania jest podawany w procentach. Podczas badania powinniśmy pozostać w bezruchu i sprawdzać wskazaną przez urządzenie wartość. Pulsoksymetr możemy umieścić na palcach w ręce lub w stopie. Sprawdzi się także na małżowinie usznej, skrzydełku nosa czy na nadgarstku u noworodków. Otrzymany wynik ostrzega przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli przed bardzo niską zawartością tlenu we krwi tętniczej.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Pulsoksymetr. Jaki wynik jest prawidłowy?

Podczas badania powinniśmy dokładnie sprawdzić otrzymaną wartość. Prawidłowy wynik powinien oscylować w granicach 95-98 proc. U osób, które palą papierosy, wynik może wynieść 92-95 proc. U noworodków norma wynosi od 91 do 96 proc. Saturacja poniżej normy, która powinna niepokoić to wynik poniżej 90 proc. Ten stan świadczy o niewydolności oddechowej i wymaga kontaktu z medykiem. O obniżonej saturacji może świadczyć osłabienie oraz problemy z oddychaniem. Pulsoksymetr kosztuje około 60 zł, warto mieć go w domowej apteczce i sprawdzać stan swojego zdrowia.

Adam Niedzielski Adam Niedzielski o sytuacji epidemicznej w Polsce. "Obserwujemy 60-procentowe wzrosty"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: