Adam Niedzielski o szczepionkach przeciw COVID-19: Kontynuacja dostaw nielogiczna

- Większość państw przyjmuje stanowisko, że kontrakty i ich realizacja powinny zostać zawieszone, że nadwyżki szczepionek przeciwko COVID-19, które mamy w magazynach, są wystarczające na najbliższy czas - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W całej Europie odczuwana jest duża nadwyżka szczepionek przeciwko COVID-19. Kontynuacja realizacji kontraktów na ich dostawy jest nielogiczna - mówił piątek w Brukseli Adam Niedzielski po unijnej naradzie. Tłumaczył, że kraje mają teraz inną sytuację epidemiczną i mają poczucie, że kupowanie szczepionek "nie ma sensu".

Koronawirus.  Niedzielski: Nadwyżki szczepionek są wystarczające na najbliższy czas 

- Polska sygnalizowała w pierwszej połowie 2022 roku, że takie ryzyko istnieje. Trzeba się realnie zmierzyć z tym problemem i redefiniować kontrakty - wskazał Niedzielski. Dodał, że kolejne państwa dołączały do tego punktu widzenia.

- Wysłaliśmy kilka listów do przewodniczącej KE, wzywając ją do reagowania na bieżącą sytuację. W tej chwili większość państw przyjmuje takie stanowisko, że kontrakty i ich realizacja powinny zostać zawieszone, że nadwyżki, które mamy w magazynach, są wystarczające na najbliższy czas - powiedział.

Więcej o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Przedstawiliśmy naszą perspektywę, gdzie użyliśmy klauzuli siły wyższej do tego, żeby nie akceptować żadnych dostaw w najbliższym czasie - mówił szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski: Postulujemy, żeby wydłużyć okres obowiązywania kontraktów 

- Nie powinny być realizowane żadne dostawy w ramach tych kontraktów, dopóki nie dojdzie do renegocjacji umowy, czyli zmiany warunków, o którą my jako Polska od dawna apelujemy. Postulujemy, żeby wydłużyć okres obowiązywania kontraktów po to, żeby to, co ma być dostarczone, było rozłożone na dłuższy czas, po to, żebyśmy otrzymywali te szczepionki w ramach zapotrzebowania - powiedział Adam Niedzielski.

Podkreślił, że nie mogą być dostarczane kolejne transze szczepionek niezależnie od sytuacji epidemicznej, która w każdym państwie jest różna. Szef resortu zdrowia dodał, że pod presją unijnych stolic Komisja Europejska zapowiedziała zwołanie nadzwyczajnego spotkania w tej sprawie z przedstawicielami państw członkowskich.

Zobacz wideo Prof. Wojciechowski: Rząd potrzebuje pieniędzy, około 160-170 mld zł wydatków
Więcej o: