Tak rośnie liczba zakażeń COVID-19. "Kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń dziennie"

Liczba zakażeń koronawirusem w listopadzie przekroczyła już tysiąc dziennie. A to tylko oficjalne dane. Epidemiolog dr Paweł Grzesiowski twierdzi, że w rzeczywistości codziennie choruje nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Zobacz, jak rosła liczba zakażeń w trwającej, jesiennej fali COVID-19.

W ubiegłym tygodniu w Polsce rejestrowano ponad tysiąc przypadków zachorowań na koronawirusa dziennie. Największą liczbę zakażeń wirusem SARS-CoV-2 odnotowano we wtorek 14 listopada, gdy zaraportowano 1813 przypadków. W przeciągu ostatnich tygodni mieliśmy do czynienia z największym wzrostem liczby zachorowań od kwietnia tego roku.

Zobacz wideo Paweł Grzesiowski: Powinna być bardzo mocna wytyczna ze strony Ministerstwa Zdrowia, że jednak testujemy

Tak rosła liczba zakażeń koronawirusem

Od końca sierpnia liczba przypadków zakażenia koronawirusem systematycznie rośnie. We wrześniu codziennie odnotowywano 100-400 zakażeń. W październiku liczba zachorowań skoczyła do 300-900 zakażeń, a ostatniego dnia miesiąca dobiła do 1104 zakażeń. W listopadzie wynik powyżej tysiąca zakażeń jest już widziany regularnie - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia oraz GIS, które udostępniają dane w formie wykresów na stronie portal koronawirusunas.pl.

Zakażenia w jesiennej fali COVID-19 w 2023 roku, źródło: koronawirusunas.pl na podstawie danych MZ i GiSZakażenia w jesiennej fali COVID-19 w 2023 roku, źródło: koronawirusunas.pl na podstawie danych MZ i GiS fot. Marta Kondrusik

Wzrost liczby zakażeń jesiennej fali COVID-19Wzrost liczby zakażeń jesiennej fali COVID-19 fot. koronawirusunas.pl

Dane są niepokojące, ale wciąż jednak sporo niższe wyniki niż poprzednia fala zakażeń z wiosny 2023 roku. Jej szczyt przypadł na połowę marca, gdy codziennie odnotowywano pięć tys. oficjalnych przypadków zachorowań. Od tego czasu zachorowania zaczęły spadać i w końcówce maja było to już poniżej stu przypadków dziennie. Lato było spokojne, a kolejna, trwająca właśnie fala pojawiła się wraz z końcem wakacji.

Zachorowania na COVID-19 w fali wiosennej i jesiennej 2023 rokuZachorowania na COVID-19 w fali wiosennej i jesiennej 2023 roku fot. koronawirusunas.pl

"Liczba przypadków na 10 000 mieszkańców wynosi 21,8 i charakteryzuje się tendencją rosnącą. Poziom pozytywnych wyników testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 to 35,4 proc. i w porównaniu do ostatnich tygodni wskaźnik ten jest stabilny. Obecnie w Polsce wykonywanych jest 32 testów diagnostycznych na 10 000 mieszkańców. Wskaźnik śmiertelności wynosi 0,8 i w porównaniu do poprzednich raportów jest stabilny" - informuje portal politykazdrowotna.com.

Liczba zakażeń może być wyższa, niż wynika z oficjalnych danych

Eksperci zauważają, że w rzeczywistości zakażeń może być znacznie więcej, niż wskazują oficjalne statystyki. - Lekarz internista może zlecić wykonanie testu u pacjenta, który ma objawy infekcji, ale nie musi. Z tego powodu nie wiemy, ile jest faktycznie zakażeń - komentował dr Jerzy Karpiński na łamach "Gazety Wyborczej".

Zachorowań na koronawirusa jest bardzo dużo. Dane (...) są kompletnie niedoszacowane. Dziennie może teraz chorować kilkadziesiąt tysięcy nowych osób

- mówił z kolei w "Porannej rozmowie Gazeta.pl" dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Więcej o: