Worki na śmieci w 100 proc. wykonane z surowców wtórnych, czyli jak połączyć biznes z ekologią?

Statystyki mówią, że każdy z nas wytwarza ponad 300 kg śmieci rocznie. Sporą część stanowią odpady z folii polietylenowych, które - pozostawione same sobie - rozkładają się nawet do 400 lat. Najlepszy sposób na zmniejszenie ilości zalegających na wysypiskach odpadów, to recycling i to on jest w centrum działań firmy Stella Pack SA.

W firmie Stella realizujemy ideę gospodarki obiegu zamkniętego w praktyce. Przetwarzamy odpady foliowe w pełnowartościowe worki na śmieci całkowicie porównywalne do worków wytworzonych z surowców pierwotnych.

Co oznacza produkcja zgodna z zasadami obiegu zamkniętego?

Nasze produkty - worki na śmieci, po użyciu mogą wrócić na nasze linie produkcyjne, gdzie ponownie posłużą do produkcji kolejnych worków. I tak "w kółko" – to jest właśnie obieg zamknięty! Zużyte worki czyli odpady foliowe poddajemy recyklingowi i produkujemy z nich worki na śmieci. W procesie produkcji staramy się minimalizować wpływ na środowisko. Wodę potrzebną do mycia odpadów filtrujemy i używamy w niemal zamkniętym obiegu. Ciepło do podgrzewania wody „odzyskujemy” z procesu produkcyjnego, a jego nadmiar ogrzewa pomieszczenia biurowe i socjalne.

Potwierdzeniem tego, że nasze worki na śmieci powstają zgodnie z najostrzejszymi europejskimi normami ekologicznymi jest certyfikat EuCertPlast.

Jeśli istnieje taka technologia, to powstaje pytanie - dlaczego mielibyśmy zużywać zasoby naszej planety jednocześnie ją zanieczyszczając? Odpowiedź Stella Pack SA jest jednoznaczna: jesteśmy przeciwni produkowaniu worków na śmieci z surowców pierwotnych!

W jakiej skali działamy?

Stella Pack SA przetwarza obecnie ponad 24 tysiące ton odpadów rocznie. W najbliższych miesiącach, po uruchomieniu kolejnej nowoczesnej linii produkcyjnej, zwiększymy swoje roczne moce przetwórcze do 36 tysięcy ton. Ile to znaczy dla naszego środowiska? Otóż każdego dnia 6 ogromnych tirów z odpadami foliowymi zamiast pojechać na wysypisko, przyjedzie do zakładów Stelli Pack SA, gdzie odpady zostaną zamienione w pełnowartościowe, kolorowe i pachnące worki na śmieci.

Nasza firma pierwszą linię przetwarzającą odpady foliowe na regranulat służący do produkcji pełnowartościowych worków na śmieci otworzyła już w 1999 roku. Nie jest to zatem świeża inicjatywa wynikająca z trendu „bycia eko”, który przybrał na sile szczególnie na przestrzeni ostatnich dwóch lat (co oczywiście jest ogromnym plusem). Bardzo cieszymy się z faktu, że już wcześniej udawało nam się i wciąż się udaje pogodzić biznes z ekologią, ponieważ często te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczają. Natomiast w naszej firmie jest wręcz przeciwnie - nie mogą istnieć bez siebie.