Jak produkować mniej śmieci? Warto zacząć od zmiany produktów codziennego użytku na ich ekologiczne odpowiedniki.
Składowane śmieci emitują szkodliwe gazy i pyły, które zatruwają powietrze, negatywnie wpływają na glebę, roślinność i wody powierzchniowe, a więc na środowisko, w którym żyjemy!
Rozwiązaniem, które pomoże uratować planetę od jej nadmiernego zaśmiecania jest podejmowanie odpowiednich kroków w naszych domach.
Torbacze na ratunek planecie
Torbacze to sklep z ekologicznymi produktami codziennego użytku, dzięki którym możemy zacząć swoją przygodę z zero waste.
Jest to pierwsza firma, która na polskim rynku sprzedawała wielorazowe worki na warzywa i owoce, produkty sypkie, a także bardziej ekologiczne wersje przedmiotów codziennego użytku: w pełni kompostowalne szczotki do mycia naczyń, stalowe słomki do napojów, wielorazowe waciki kosmetyczne itp. Większość sprzedawanych produktów powstaje w Polsce, w małych, rodzinnych firmach. Wszystkie zamówienia pakowane są bez użycia plastiku.
Założyciele sklepu, poprzez profile w mediach społecznościowych edukują także swoich klientów, przedstawiając m.in. sposoby na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, ale też ciekawostki o świecie przyrody, a także promując inne proekologiczne inicjatywy.
Jak to wszystko się zaczęło?
Wszystko zaczęło się, gdy przeprowadziliśmy się do domu. Wcześniej, gdy mieszkaliśmy w bloku, wyrzucaliśmy śmieci do osiedlowych kontenerów i dzięki temu nie dostrzegaliśmy, ile ich tak naprawdę produkujemy. Moment otrzeźwienia nadszedł, gdy któregoś mroźnego dnia, wystawiliśmy dziesięć worków śmieci, które zebraliśmy w ciągu miesiąca. Jak to możliwe? Przecież chodzimy na zakupy z niebieskimi torbami z IKEA, nie kupujemy przetworzonego jedzenia, butelkowanej wody mineralnej czy napojów gazowanych! Skąd się wzięło u nas tyle śmieci? Odpowiedź jest prosta: przynieśliśmy je do domu. Wracając z zakupami, odbierając paczki od kuriera. Dziesiątki rzeczy zapakowanych w plastik, styropian, folię bąbelkową, karton i jeszcze dla pewności owiniętych czarnym streczem. I wtedy narodziła się idea Torbaczy – narzędzi, które pozwolą nam [i wszystkim innym] śmiecić mniej. Bo każdy z nas jest ekologiem, tylko nie każdy ma na to czas.
- mówi założycielka Torbaczy.
Firma powstała po to, by pomóc innym uporać się z tym problemem - i od ponad trzech lat do grona Torbaczy dołączyło kilkadziesiąt tysięcy polskich rodzin, które już podjęły działania mające na celu ochronę środowiska!
Misja Torbaczy
Mniej śmieci! Przeciętny Polak zużywa średnio 500 toreb foliowych rocznie. Dzięki dostępnym w sklepie workom ilość ta może być zredukowana praktycznie do zera.
Większa świadomość! Zarówno w kwestiach ekologii, ale także ogólnej wiedzy o przyrodzie i środowisku.
-
Indie walczą z COVID-19, świat się boi. "Podwójny mutant" zbiera ponure żniwo [WYKRES DNIA]
-
Eksperci zaskoczeni danymi GUS o pensjach i produkcji. "Odlatujemy w kosmos", "Rakieta na rynku pracy"
-
Prawie 48 mln złotych kary. Sąd skazał twórcę pirackiego serwisu z filmami
-
Rząd chce luzować obostrzenia regionami. Ale cała Polska wciąż w strefie czerwonej, najgorzej na Śląsku
-
Jest wstępne porozumienie ws. pakietu klimatycznego. Von der Leyen o "wielkiej radości"
- Kiedy rząd wyłączy gospodarczą zamrażarkę? Wiceminister: Fryzjerzy mogą zacząć ostrzyć nożyczki
- Gawkowski o likwidacji OFE: To zła ustawa, która miała zadowolić sektor finansowy
- Lotnicy ostrzegają przed nową mutacją. "Lockdown będzie do końca świata, jeśli to się rozniesie"
- Wiceminister zdradza: Odmrażanie gospodarki ruszy "na dniach". Regionalizacja obostrzeń poważnie rozważana
- 500 plus już jest wypłacane. Przypominamy o terminach składania wniosku