BRITA daje drugie życie filtrom do wody

Produkty wykonane z tworzyw sztucznych są obecne w naszym życiu na każdym kroku ze względu na swoją wytrzymałość i funkcjonalność. Zużyty, wyrzucony plastik rozkłada się bardzo powoli zanieczyszczając wody i gleby trującymi substancjami. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Recykling!

Firma BRITA GmbH będąca producentem filtrów do wody pitnej, dostrzegła problem zalegających odpadów plastikowych i postanowiła działać! Już w 1992 roku, jako pierwsza firma w branży, stworzyła program recyklingu wkładów filtrujących. 

Woda kranowa jest bezpieczna i zdatna do picia. Jednak ze względu na zawarty w niej chlor, czy drobne zanieczyszczenia pochodzące z rur wodociągowych warto skorzystać z łatwych w użyciu urządzeń filtracyjnych. Dzięki filtrom można mieć smaczną wodę prosto z kranu. Filtracja to ekologiczny sposób na pozyskanie wody pitnej i jest świetną alternatywą dla wody w jednorazowych, plastikowych butelkach. Dla firmy BRITA oczywistym był fakt, że należy zająć się także zużytymi wkładami, a te działania rozpoczęliśmy niemal 30 lat temu

- mówi Pani Eliza Morawska, Specjalista ds. marketingu w BRITA

Gospodarka o obiegu zamkniętym

W wyspecjalizowanym zakładzie w Niemczech powtórnemu przetwarzaniu poddawane są zarówno filtry z branży gastronomicznej, jak i z gospodarstw domowych, a większość pojedynczych komponentów zostaje użyta ponownie albo wewnętrznie, albo zewnętrznie. 

Aby drugie życie w niemieckiej przetwórni miało szansę otrzymać jak najwięcej produktów, BRITA w różnych oddziałach w krajach europejskich rozpoczęła wdrażanie programu zbierania zużytych wkładów filtrujących. 
W Polsce program ten ruszył w marcu 2020 roku. 

Jak to działa?

Filtry można wrzucać do specjalnych koszy zlokalizowanych w sklepach detalicznych. Wystarczy, że: 

- odwiedzisz sklep, który wspólnie prowadzi zbiórkę zużytych wkładów
- wrzucisz wkład do kosza oznaczonego logotypem BRITA
- i tyle! 

Zużyte wkłady filtrujące można również przesyłać bezpośrednio do siedziby firmy w Ożarowie Mazowieckim.

Jeśli korzystasz z wkładów filtrujących BRITA, przekazuj te już zużyte do recyklingu. Ten pozornie zwykły odpad jest w rzeczywistości cennym surowcem!

Co dzieje się dalej?

W zakładzie w Niemczech filtry są czyszczone i dzielone na plastik, węgiel aktywny i wymiennik jonowy. Plastik w postaci granulatu jest przekazywany zakładom produkującym inne plastikowe przedmioty, węgiel aktywny wysyłany jest do oczyszczalni ścieków, a wymiennik jonowy jest ponownie wykorzystywany w filtrach do wody BRITA.

proces recyklinguproces recyklingu BRITA

Misja firmy

BRITA oferuje konsumentom rozwiązania uwzględniające potrzeby środowiska naturalnego (Shaping Sustainable Solutions) starannie korzystając z zasobów naturalnych. Dzięki inicjatywie recyklingu firma dba o to, aby zużyte filtry nie stały się kolejnym, zalegającym na wysypiskach śmieci odpadem, a także zmniejsza swój ślad węglowy. 
Skala przedsięwzięcia będzie rosła wraz ze wzrostem liczby zbieranych wkładów w najbliższych latach, a więc... wszystko w naszych rękach! 

Marka BRITA kładzie mocny nacisk na edukację w temacie ograniczania zużycia butelek jednorazowego użytku oraz recyklingu produkowanych filtrów. Stara się dotrzeć do szerszej grupy konsumentów poprzez współpracę z polskimi ekspertami od „zero waste”. Kasia Wągrowska– znana w sieci jako Kasia Ograniczam się – zainteresowała się tematem zbierania wkładów już kilka lat temu. Obecnie angażuje się w działania edukacyjne przedstawiając i popularyzując akcję zbierania filtrów.

Kasia WągrowskaKasia Wągrowska Ograniczam się

Więcej o: