Niebanalne, lniane alternatywy dla plastiku - naturalnie.eco

Z doświadczenia, umiejętności i pasji do tkaniny lnianej powstało przedsiębiorstwo, które swoimi produktami próbuje zmienić świat na lepsze i ułatwić przejście na "zieloną stronę mocy"! W pracowni naturalnie.eco tworzone są wyłącznie naturalne i autorskie produkty - lniane torby, worki do przechowywania żywności, ziół oraz w pełni personalizowane wyroby zdobione haftem lub ekologicznym drukiem. Charakteryzuje je zawsze naturalne pochodzenie, biodegradowalność, trwałość i jakość.

Zespół naturalnie.eco to nowocześni rzemieślnicy, pasjonaci naturalnych surowców, a co najważniejsze, poszukiwacze wyzwań. Założyciele firmy współpracują z artystami, których prace można znaleźć na dostępnych w asortymencie produktach. Są nimi graficy, rysownicy czy tatuażyści.

Naturalnie.eco to przedsiębiorstwo społeczne non profit - co oznacza, że działa nie dla zysku, ale by wspierać i promować swoje wartości. 

Pierwszą z nich jest ekologia - marka stawia wyłącznie na naturalne surowce, głównie tkaninę lnianą.

Dlaczego len?

Ponieważ w odróżnieniu od wszechobecnej bawełny, to roślina znana i uprawiana od wieków w Polsce. 
Len to roślina niezwykła, dla niektórych nawet magiczna. Ma właściwości antygrzybiczne, dobrze wchłania i oddaje wilgoć, co czyni go materiałem idealnym do przechowywania żywności i produkcji ubrań. Tkanina lniana jest przewiewna, posiada właściwość termoregulacji ciała, dlatego doskonale sprawdzi się w kontakcie ze skórą. Co więcej, jest to materiał niesamowicie trwały i długowieczny – wytrzymałość przędzy lnianej kilkukrotnie przewyższa trwałością włókno bawełniane czy wełniane! 
Firma działa w idei ZERO WASTE – racjonalnie korzysta z tkanin, a niewielkie resztki lub ścinki zamienia w nowe produkty, dzięki czemu praktycznie nie generuje odpadów.

Drugim priorytetem naturalnie.eco jest praca w zgodzie z tradycją i historią regionu, w którym produkuje - na Dolnym Śląsku. To stąd pochodzą właściciele, tu mieszkają i pracują. To właśnie tu len od dawna dawał pracę, okrycie i zdrowie!

To dla nas bardzo ważne, ponieważ chcemy odtwarzać nasze historyczne dziedzictwo. Przedgórze Sudeckie lnem stoi od wieków – w końcu o tkaczach śląskich słyszeli nawet najmłodsi adepci sztuki i kultury regionalnej, a dolnośląski len był znany w XVII i XVIII wieku w całej Europie. Bardzo cenimy sobie współpracę z lokalnymi markami i punktami turystycznymi –  nasze worki i torby możecie przywieźć ze sobą z dolnośląskich zamków czy lokalnych muzeów

- mówi Emil Korejwo, prezes zarządu spółki.

Emil Korejwo - CEOEmil Korejwo - CEO Naturalnie.eco


Trzecią wartością jest edukacja – firma pragnie, by jej klienci świadomie wybierali to, czym otaczają siebie i swoich najbliższych. Pracownicy opowiadają o niezwykłych właściwościach tkaniny lnianej i pokazują, jakie zalety płyną z jej użytkowania. Mówią o tym, jak wiele zależy od naszych wyborów. Dzisiejsze możliwości oraz duża dostępność produktów pozwalają nam świadomie decydować o wspólnej przyszłości.

Naturalnie.eco edukuje i informuje swoich klientów na tematy związane z pochodzeniem materiałów i ich wpływem na środowisko naturalne. Nie każda tkanina naturalna jest eko! Tak jest w przypadku np. produkcji bawełny. Na pierwszy rzut oka roślina ta wydaje się delikatna i niewinna, jednak wyprodukowanie z niej tkaniny pociąga za sobą negatywne skutki dla środowiska i ludzi. Jest trudna w uprawie i kapryśna, wymaga stosowania ogromnej ilości chemii rolnej i wody. Na pestycydy potrzebne do jej produkcji wydaje się ponad 2 miliardy dolarów rocznie, z czego prawie połowa z nich została sklasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia jako niebezpieczne dla zdrowia ludzi i ekosystemów. Z herbicydami sprawa także nie przedstawia się dobrze. Pomimo, że uprawa bawełny zajmuje 2% areału uprawnego na świecie, roślina ta jest odpowiedzialna za ponad 16% światowego zużycia środków owadobójczych. Uprawa bawełny pochłania aż 25% światowego zużycia środków owadobójczych, 10% nawozów sztucznych i 6% wody pitnej. W krajach rozwijających się ok. 50% wszystkich pestycydów stosuje się właśnie przy uprawach bawełny.

naturalnie.econaturalnie.eco Maciej Chyra www.maciejchyra.com

A len?

Len natomiast jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Przy jego uprawie nie używa się dużej ilości środków ochrony roślin czy nawozów sztucznych, a sama uprawa wpływa korzystnie na żyzność gleby. Ponadto plon rolniczy uzyskany w wyniku uprawy lnu włóknistego jest w całości wykorzystywany przez wiele gałęzi przemysłu i nie pozostawia żadnych odpadów.

Klientami naturalnie.eco są głównie przedsiębiorcy, m.in. piekarnie, restauracje i hotele, firmy i podmioty, które chcą wzmocnić swój wizerunek eko tekstylnymi wyrobami premium, ale marka oferuje też wyroby dla konsumentów.

Naturalnie.eco jako przedsiębiorstwo społeczne za cel postawiło sobie etyczny biznes, który zmieni świat! Taka jest właśnie misja firmy i takie działania podejmują jej pracownicy każdego dnia.

Więcej o: