Jak zmienić dom w miejsce przyjazne naszej planecie?

Budowa lub modernizacja wymarzonego domu to prawdziwe wyzwanie. Liczy się nie tylko architektura i wystrój wnętrz, istotny jest również aspekt ekonomiczny naszego lokum w przyszłości. Koszty utrzymania w dużej mierze są dziś uzależnione od kosztów energii. Prąd i ogrzewanie stają się coraz droższe. A wiele wskazuje na to, że ich ceny w najbliższych latach będą jeszcze rosnąć.

Ale to tylko jedna strona medalu, bowiem urządzenia, które generują duże zużycie energii, mają wpływ nie tylko na zasobność naszego portfela, ale też na kondycję planety. Ekologia i ekonomia łączą się ze sobą – widać to wyraźnie na przykładzie wykorzystania rozwiązań energooszczędnych w domu. Wybór tych najlepszych pozwoli zmniejszyć wykorzystanie zasobów naturalnych – paliw, energii elektrycznej, wody, a to z kolei przekłada się na zminimalizowanie śladu węglowego. Ograniczona emisja dwutlenku węgla pomaga powstrzymać zmiany klimatu, które – naukowcy nie mają do tego już wątpliwości – są w dużej mierze spowodowane działalnością człowieka. Dbałość o kwestię środowiska jest więc troską o świat, w którym żyć będą obecne i przyszłe pokolenia.  

Dlatego tak ważne jest, byśmy starali się zwracać uwagę na aspekty ekologiczne w każdej dziedzinie naszego życia. Zmienili nasze codzienne nawyki czy wybierali urządzenia wyposażone w rozwiązania, które będą bardziej przyjazne dla naszej planety.   

Oszczędzając prąd, dbasz o przyrodę. I zyskujesz  

Rozwiązania zastosowane w budowie, wyposażeniu czy modernizacji domu powinny być nowoczesne, ale też energooszczędne, stworzone w sposób zrównoważony, przyjazny dla Ziemi. Firma LG oferuje technologie, które tę filozofię pozwolą wcielić w życie na wielu płaszczyznach. Dom może być ekologiczny po sam dach – bowiem do wykorzystania dostępne są zarówno pompy ciepła i moduły fotowoltaiczne, jak również energooszczędne sprzęty: pralki, szafy parowe, lodówki, telewizory czy soundbary.   

Myśląc proekologicznie, warto pamiętać, że ważne jest nie tylko to, by produkty, z których korzystamy, pobierały mniej energii, ale również, by przy ich wytwarzaniu zasoby zużywane były w sposób jak najbardziej zoptymalizowany. LG sięga w tej kwestii po wiele rozwiązań – od materiałów pochodzących z recyklingu po bardziej przyjazne środowisku opakowania. Dba też o to, aby podczas projektowania i produkcji swoich urządzeń w jak największym stopniu korzystać ze źródeł odnawialnych. 

Domowa energia tańsza i przyjazna Ziemi   

Budowa czy modernizacja domu wymaga podjęcia ważnych decyzji dotyczących źródeł ciepła oraz energii. Zastosowane rozwiązania powinny być przemyślane i uwzględniające także dobro naszej planety.    

Warto wybrać urządzenia wydajne energetycznie, czyli na przykład pompy ciepła LG Therma V, które odpowiadają za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Można je zainstalować w nowych domach, ale też zastąpić nimi stary kocioł, na przykład gazowy czy olejowy.  

Co ciekawe, nie potrzebujemy już oddzielnego miejsca na kotłownię. LG ma swojej ofercie urządzenie ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową. Zmieści się ono… na przykład w zabudowie kuchennej. Poza tym nie jest hałaśliwe, emituje dźwięk na poziomie 35 dB, czyli porównywalny do pracy lodówki.  

ekologiczne rozwiązaniaekologiczne rozwiązania LG

Pompy ciepła Therma V są około czterech razy bardziej efektywne od tradycyjnego kotła, a im dłużej się ich używa, tym większą zapewniają oszczędność: 75% energii pochodzi bowiem z powietrza, z zasilania energią elektryczną natomiast jedynie 25%. Są też przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji. Zadbano również o to, by nawet o 68% zredukować wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego w porównaniu z pompami konwencjonalnymi.

Oszczędności mogą być jednak jeszcze większe – sięgnąć prawie 100% – jeśli zdecydujemy się pompę ciepła uzupełnić o moduły fotowoltaiczne. Ceny energii wciąż rosną, w najbliższym czasie spodziewane są kolejne podwyżki. Dlatego właśnie generowanie własnej elektryczności z darmowego, powszechnie dostępnego światła słonecznego zyskuje na atrakcyjności. Fotowoltaika staje się „zieloną" inwestycją w przyszłość. Wygląda estetycznie, nie wydziela zapachu ani nie emituje hałasu, nie szkodzi środowisku. Co więcej, może być ekstremalnie długo eksploatowana przy minimalnych zabiegach serwisowych.  

Moduły fotowoltaiczne oferowane przez LG mają bardzo dobry współczynnik wydajności. Jak deklaruje producent, są w stanie wytworzyć więcej energii w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych. Odznaczają się również niezwykłą trwałością, dlatego LG oferuje 25-letnią gwarancję, zarówno na urządzenie (obejmuje wszelkie wady produkcyjne i problemy z trwałością), jak i sprawne działanie modułów (zapewnia deklarowany poziom wydajności przez określony czas).  

ekologiczne rozwiązaniaekologiczne rozwiązania LG

Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, mamy szansę stworzyć dom bezkosztowy i przyjazny dla planety. Więcej informacji o tym, jak stworzyć ekologiczny dom w video podcaście LG Life’s Good:

 

Codzienne życie mniej kosztowne. Dla budżetu i środowiska 

Wybór odpowiedniej pralki może przyczynić się do naszego osobistego wkładu w dbałość o środowisko. Urządzenia LG z serii Vivace cechuje zmniejszone zużycie energii elektrycznej i wody. W procesie czyszczenia odzieży wykorzystywana jest również para. Ponadto funkcja AI DD (AI Direct Drive) analizuje wiele danych zebranych podczas prania i w taki sposób reguluje ruchy bębna, by ubrania zostały skutecznie wyczyszczone. Mamy zatem same profity: oszczędność zużycia wody, energii i detergentów oraz przedłużenie żywotności dokładnie odświeżonej garderoby. To kolejny krok, który przyczynia się do ochrony środowiska. Zasoby potrzebne do produkcji odzieży mogą być bowiem wykorzystane w wymiernie mniejszym stopniu.   

O zaletach sprzętów LG z serii Vivace świadczą też liczby: zredukowanie zużycia energii nawet o 28%, czasu prania – o 38%, a ewentualnych uszkodzeń, które przekładają się na większą trwałość ubrań – o 16% [1]. Nowe pralki LG są również bardziej wytrzymałe – nowe zbieraki wykonane są ze stali nierdzewnej, natomiast drzwi wykonano z bardziej odpornego szkła. A to również ma pozytywny wpływ na stan środowiska. 

Kolejnym godnym polecenia rozwiązaniem jest szafa parowa LG Styler z autorską technologią TrueSteam. Gwarantuje skuteczne pozbycie się drobnoustrojów oraz alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego – bez konieczności sięgania po środki chemiczne. Może również wydłużyć czas użytkowania ubrań i doskonale je odświeżyć. Kaszmirowa marynarka, koszula z jedwabiu czy wełniany golf szybko odzyskają dawny szyk.   

ekologiczne rozwiązaniaekologiczne rozwiązania LG

LG przeprowadziło globalną akcję pod nazwą #ZadbajOToCoNosisz. Kampania ma na celu podniesienie świadomości konsumenta. Jednym z poważnych zagrożeń dla przyrody jest bowiem zbyt szybko zużywająca się, wręcz „jednorazowa" odzież. Stosowanie urządzeń, które pozwolą cieszyć się ulubioną garderobą dłużej, to jeden z najprostszych – a przy tym dostępnych dla każdego z nas – sposobów troski o środowisko. Nawet drobna pozytywna zmiana ma szansę przekształcić się w globalny trend. I o to właśnie chodzi.  

LG współpracuje także z producentami proekologicznej odzieży. Wraz z firmą NET-A-PORTER oraz trzema projektantkami promuje ideę świadomego korzystania z ubrań. W wyniku tej inicjatywy – bez użycia masowej produkcji maszynowej, z wykorzystaniem naturalnych, przyjaznych środowisku tkanin – powstała zrównoważona kolekcja kapsułowa. 

Lodówka sprzymierzeńcem planety

Dowodem na to, że ekologia jest jednym z głównych elementów strategii LG, są innowacyjne technologie, jakie firma ta wprowadziła do… lodówek. Opracowano bowiem technikę przedłużania świeżości produktów żywnościowych. To świetny sposób, by wcielić w życie trend Zero Waste, czyli niemarnowanie jedzenia.   

Do najbardziej nowatorskich rozwiązań należy lodówka LG Side-by-Side InstaView Door-in-Door. Ogranicza ona straty wynikające z ubytku zimnego powietrza podczas otwierania drzwi. Model ten wyposażony został w specjalny szklany panel – wystarczy zapukać w niego dwa razy, by włączyć światło i zobaczyć, co znajduje się na półkach komory łatwego dostępu. Dzięki rozwiązaniu Door-in-Door nie musimy otwierać całych drzwi, żeby sięgnąć po najbardziej potrzebne produkty. W ten prosty, ale bardzo skuteczny sposób straty energii można ograniczyć nawet do 41%.[2]

Kolejnym prekursorskim pomysłem LG jest technologia DoorCooling+. Zapewnia szybsze, równomierne chłodzenie całej lodówki. Jak to działa? System specjalnych otworów, przypominających kurtynę powietrza, uruchamia się po zamknięciu drzwi, a temperatura w środku szybciej wraca do pierwotnego stanu. Oszczędzamy zatem nie tylko energię, ale dbamy również o żywność, która zachowuje świeżość na dłużej. 

Obraz i dźwięk w harmonii z naturą  

Do proekologicznych codziennych czynności można włączyć nawet oglądanie telewizji.  

W 18 modelach LG OLED z oferty na rok 2021 zastosowano mniej komponentów niż w konwencjonalnych telewizorach LCD. Okazało się to możliwe po wdrożeniu unikatowej technologii bez podświetlenia. Oznacza to, że w procesie produkcji wykorzystuje się mniej tworzyw sztucznych. Przykładowo, aby powstał LG OLED G1 Gallery Design o przekątnej 65 cali, potrzeba zaledwie 30% plastiku, który jest zużywany w przypadku ekranu LCD tej samej wielkości (65UP75). Dzięki zmodyfikowanej ofercie obejmującej więcej modeli OLED niż LCD firma LG przewiduje ograniczenie zużycia materiałów syntetycznych w bieżącym roku o około 10 tysięcy ton. 

Dlatego wybór telewizorów OLED to doskonała opcja dla świadomych ekologicznie klientów. 

ekologiczne rozwiązaniaekologiczne rozwiązania LG

Wzrost wykorzystania materiałów z recyklingu obejmuje również soundbary LG z tegorocznej oferty. Obudowy zewnętrzne wszystkich modeli wykonane zostały z estetycznych, a przy tym trwałych recyklingowanych tworzyw sztucznych. Firma szacuje, że do końca roku zmniejszy o około 300 ton ilość – trafiających na składowiska śmieci – odpadów z plastiku, wykorzystując je ponownie w produkcji. 

Telewizory OLED i soundbary marki LG wprowadzane na rynek w 2021 roku jako pierwsze otrzymały wyróżnienie SGS Eco-Product przyznane przez szwajcarskie przedsiębiorstwo certyfikacyjne SGS Société Générale de Surveillance SA. Grupa SGS (Société Générale de Surveillance) to światowy lider i innowator w dziedzinie inspekcji, certyfikacji, doradztwa, monitoringu i testowaniu, oferujący usługi szerokiej grupie klientów m.in. dla sektorów: energetyki, farmacji, górnictwa, instytucji rządowych, gospodarki komunalnej i przemysłu. [3] 

Firma LG zobowiązała się do całkowitego przejścia na energię odnawialną do 2050 roku, co stanowi kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo zobowiązała się do 2030 roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla na etapie produkcji do poziomu 50% względem standardów z 2017 roku. 

Sposobów, by uczynić dom bardziej przyjazny naszej planecie, jest wiele. Filozofia LG oparta na działaniach proekologicznych: zrównoważonym rozwoju, zredukowaniu śladu węglowego, zwiększonej efektywności energetycznej, widoczna jest na przykładzie wielu produktów tej firmy. ESG (od słów „Environmental", „Social", „Corporate Governance") najlepiej oddaje dążenie do poprawy stanu środowiska.   

________________

[1] Dane LG Electronics: https://www.lg.com/pl/pralki/lg-f2wv9s8p2e

[2] Na podstawie testów Intertek na modelach SX5534WB, GR-S632GLRC i LFX3194ST/02 według wewnętrznych procedur LG. Dane dla czasu otwarcia lodówki przez 10 sekund. Wyniki mogą się różnić w zależności od modelu i czasu otwarcia drzwi.

[3] Certyfikację SGS Eco-Product przyznano modelom telewizorów LG OLED Z1, G1, C1, B1, A1 (2021 r.) oraz modelom soundbarów LG SP11RA, SP9YA, SP8YA, SP7Y, SPD7Y, G1, QP5 (2021 r.).

Więcej o: